עמר בר-לב חבר הכנסת עמר בר-לב, מפלגת העבודה http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg [email protected] מפלגת העבודה

הצע"ח אופן הגשת ההצהרה לקבלת פטור משירות ביטחון מטעמי דת

הצעת חוק זו באה לאפשר לנשים המועמדות לשירות ביטחוני לבקש פטור מחובת שירות ביטחוני מטעמי דת באופן חופשי ועצמאי, וכן לסכל הצהרות כוזבות. 

חוק שירות בטחון  (תיקון – אופן הגשת ההצהרה לקבלת פטור מטעמי דת), התשע"ח - 2018

מתוך דברי ההסבר:

חוק שירות הביטחון, התשמ"ו – 1986 (להלן "החוק"), מסדיר את ההוראות בדבר חובת הגיוס לצה"ל וקובע תנאים הפוטרים אוכלוסיות מיוחדות משירות זה. סעיף 40 לחוק פוטר משירות חובה בצה"ל נשים המיועדות לשירות ביטחוני (להלן "המיועדת") אם הן מצהירות שעומדות בשלושת התנאים הבאים: טעמים שבהכרה דתית מונעים אותה מלשרת בשירות בטחון; היא שומרת על כשרות בבית ומחוצה לו; היא אינה נוסעת בשבת. ההצהרה נעשית בפני שופט או דיין וללא נוכחות גורם צבאי כלשהו כאשר את הפטור יכולה המועמדת לשלוח בפקס לצה"ל . בנוסף לכך, מתוך סך כל מבקשות הפטור מטעמי דת, ישנן קרוב לוודאי כ-5-10% המצהירות הצהרה כוזבת, בניגוד לחוק.

על אף זכאותן לפטור, מיועדות לשירות רבות בוחרות להתגייס לצבא ושיעור המתגייסות עלה באופן משמעותי, בשיעור שנתי ממוצע של 14%. מגמה זו הובילה להתנגדות של גופים פוליטיים המבקשים למנוע את השתלבותן בצה"ל. כתוצאה מכך גובש הסדר המאפשר לדייני בית דין רבני לגבות תצהיר פטור בבתי הספר של המיועדות לשירות ביטחוני. כתוצאה מכך, תהליך החתימה נעשה לא פעם באופן מרוכז, בבית ספרן של המיועדות או במקום ציבורי אחר אליו הן מגיעות באופן קבוצתי. כמו כן, ישנם מקרים בהם נעשית ההצהרה בנוכחות נציגי המוסד החינוכי. הלחץ החברתי שבפעילות מרוכזת שכזו, וכן לחצים מצד אנשים שמהווים עבור המיועדת דמויות בעלות סמכות, פוגעים ביכולתה של מועמדת לבחור באופן חופשי אם ברצונה להצהיר על בקשת קבלת פטור משירות צבאי מטעמי דת ואם לאו.

הצעת חוק זו באה לאפשר לנשים המועמדות לשירות ביטחוני לבקש פטור מחובת שירות ביטחוני מטעמי דת באופן חופשי ועצמאי, וכן לסכל הצהרות כוזבות. שינוי מקום מסירת התצהיר למתקן צבאי קבוע או זמני, בנוכחותו של גורם צבאי מוסמך, שייקבע על ידי שר הביטחון, יסיר  לחצים העלולים להיות מופעלים על מועמדות לשירות ביטחוני שגורמים חיצוניים עלולים להפעיל עליהן. חירותה של המועמדת לבחור בקיום שירות ביטחוני או לקבל פטור מטעמי דת הינה זכות בסיסית הנובעת מחופש הדת, המופיע בהכרזת העצמאות של מדינת ישראל ומתפרש מחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

עוד פרסומים באתר בנושאים דומים
מי קובע ומי פועל נגד החינוך הממלכתי

ראו תגובתי מעל בימת הכנסת להצעת חוק נוראית נוספת, הפעם בנושא חינוך 

לא נאפשר לאיראן להחזיק את השאלטר להצתת האיזור

"מדינת ישראל היכתה מכה קשה את מערכות הסורים והאיראנים, והמסר הזה נקלט" כך ח"כ עמר בר-לב לרינה מצליח בחדשות 2 / 10.2.18 >>

כשלא יורים עלינו - הקואליציה לא סופרת את ביטחונם של אזרחי הצפון

כשהמצב מתערער, פתאום כולם מדברים על חשיבות המיגון והממ"דים בצפון, בעוד רק לפני חודשים מספר היתה זו אותה הקואליציה שהתנגדה שוב להצעות החוק שהעלתי שמטרתה לתת מענק לצורך הוספת מרחב מוגן דירתי וקומתי בישובים סמוכים לגבול. 

על ממשלת ישראל להוביל מהלך ארוך טווח ברצועה שיעדו פירוז תמורת פיתוח

כל בכירי מערכת הביטחון תמימי דעים שעזה נמצאת על סף פיצוץ של משבר הומניטרי, כזה שאי אפשר עוד להתעלם מקיימו. קראו את דבריי מתוך שבתרבות ברמת-גן בהנחיית אבי בטלהיים 3.2.18

שירות נשים בצבא וכלוחמות בפרט - חשוב להתעצמות צה''ל

"מצפה משר הביטחון להפסיק מימון למכינות קד"צ שמי מראשיהן מתבטא נגד צה"ל" כך ח"כ עמר בר-לב, ערוץ הכנסת

תשובת שר הביטחון לשאילתה בנושא תקיפת חייל דרוזי בצה"ל

תשובתו של שר הביטחון לשאילתה שהגשתי: "עם העברת המידע אודות האירוע נפתחה בעניין חקירת מצ"ח ושני החשודים בתקיפה עצורים כיום בהתאם לפקודת מעצר שהוארכה על ידי בית הדין הצבאי. בנוסף צפוי להיערך תחקיר שיבחן את התנהלות היחידה והמפקדים".

הצע"ח שימוש במידע ושמירת סודיות רפואית בביטוח

מטרת הצעת חוק זו היא להבטיח את שמירת סודיות המידע הרפואי של המבוטח, ולהבטיח שהשימוש במידע הרפואי ייעשה לטובת ביטוחו בלבד בהתאם לצרכי חברת הביטוח. כמו כן, ההצעה קובעת שחברת הביטוח תהא מחויבת להבהיר למבוטח שאינו חייב להסכים לאפשר לחברה להשתמש במידע הרפואי האישי שלו לצרכים שאינם התקשרות עמו בלבד.

הצע"ח איסור משיכת רכיב פיצויי הפיטורין בגמל ע"י המעביד

הצעת חוק זו באה להסדיר את יחסי עובד ומעביד בנוגע לרכיב פיצויי הפיטורין של העובד בקופת הגמל. 

חבר הכנסת עמר בר-לב

חבר הכנסת עמר בר-לב, מתמודד לראשות מפלגת העבודה. חבר וועדת החוץ והביטחון בכנסת. מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר. מקים תנועת "אחרי!". ממייסדי תנועת "שלום עכשיו". ממייסדי חברת "איתוראן". פעיל למען ביטחון ישראל ולמען צדק חברתי וחברה נאורה ומתקדמת בישראל.

חדשות ועדכונים מח"כ בר-לב

load more hold SHIFT key to load all load all

כל הזכויות שמורות לעמר בר-לב 2014 ©