עמר בר-לב חבר הכנסת עמר בר-לב, מפלגת העבודה http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg [email protected] מפלגת העבודה

נאום בדיון מיוחד על רקע האפלייה של יוצאי אתיופיה במליאת הכנסת

ב-1984 כמפקד סיירת מטכ"ל זכיתי להשתתף באחד מהמבצעים החשאיים להעלאת יהודי אתיופיה. המראנו מאחד משדות התעופה המוארים במדינת ישראל ולאחר שעות ארוכות נחתנו בלב הישימון האפל בסודן.  

ב-1984 כמפקד סיירת מטכ"ל זכיתי להשתתף באחד מהמבצעים החשאיים להעלאת יהודי אתיופיה.

המראנו מאחד משדות התעופה המוארים במדינת ישראל ולאחר שעות ארוכות נחתנו בלב הישימון האפל בסודן.  

בתוך דקות הסתופפו לתוך המטוס כמה מאות גברים, נשים, מבוגרים וילדים והמראנו חזרה לישראל.

בדרך חזרה התבוננתי בעולים החדשים עולי אתיופיה, הייתה זו הפעם הראשונה שראיתי אותם ולא יכולתי להשתחרר מהמחשבה  על השעות הספורות שלקח לנו להגיע מישראל המוארת למדבר החשוך לעומת החודשים הארוכים והחשוכים שהם צעדו לקראתנו. והם צעדו ללא שום ידיעה ברורה, רק על בסיס אמונה, שאי שם בקצה המסע שלא ברור מתי והיכן יסתיים נמצאת הארץ המובטחת.

בשנת 2006, כיו"ר תנועת אחרי אותה הקמתי, שמטרתה הייתה ועדיין הנה, חיזוק הקשר וההזדהות של נוער בפריפריה בעיקר הסוציואקונומית עם ערכי הדמוקרטיה, השוויון והעזרה הדדית באמצעות שרות משמעותי בצה"ל החלטנו לפתוח פרויקט מיוחד בקרב בני נוער יוצאי העדה האתיופית. היה ברור לנו כי צעירי העדה באים מרקע שונה ולכן בתחילת דרכם ולקראת השרות בצה"ל הם זקוקים בתחילה למסגרת ייחודית אך בהמשך   ההצלחה המלאה תמדד רק כאשר ישתלבו כשווים כחלק אינטגראלי מקבוצות הנוער האחרות באחריי.

2009 - יום אביבי אחד מודיעים לי כי מוטי וודג'ה יוצא העדה האתיופית, בוגר  סיירת מטכ"ל שלא הכרתי אישית, אז רואה חשבון באחד מהמשרדים המובילים במדינה יצא לבלות עם ידידו מהשרות ביחידה, אריה שוורץ, באחד ממועדוני הצעירים בנמל תל-אביב. בכניסה למועדון נתן הסלקטור לאריה להיכנס ולמוטי וודג'ה לא. סלקציה במדינת היהודים – לאן הגענו?? באותו יום ערכנו הפגנה ספונטנית בה פגשתי כמעט לראשונה את חברת הכנסת הטריה אז, שלי יחימוביץ', שלימים יחד עם ח"כ שלמה מולה חוקקו את החוק נגד תופעת 'הסלקציה' במועדונים.

2013- מוניתי ליו"ר ועמ"ש בחוץ וביטחון  למשאבי אנוש. לאור הכרותי עם כשלי המערכת, גם הצבאית לשילובם של יצואי העדה  בצה"ל החלטתי לטפל ולעקוב אחר מאמצים אלו בוועדה. וצה"ל מתאמץ ומשקיע כבר שנים. בעבר עם פחות הצלחה ולאחרונה יותר. לפני יותר משבוע נחשפנו לסרטון המזעזע בו שוטרים מכים  את דמאס פיקדה, חייל בן העדה האתיופית. אלמלא הצילומים סביר להניח כי דמאס היה עדיין במעצר ובחשד לתקיפת שוטרים. והוא לא היחיד! 

צפיתי בסרטון ומיד הגשתי בקשה לדיון דחוף, עוד לפני שזרנוקי המים שטפו את ככר רבין.

בישראל 2015 אין מקום לגזענות, ובטח לא בגוף האחראי על אכיפה ושמירת החוק.

אין גם מקום ללקיחת החוק לידיים,

אך במקרה זה, השוטרים המכים הם רק ה'ש.ג.',

החברה היא זו שחולה בנגע האפליה והגזענות,

וממשלות ישראל וראשי הממשלה העומדים בראשן ובפרט נתניהו שבתפקיד שנים רבות אחראים לאפלייה המתמשכת לא רק הש.ג.!

זרנוקי המים לא יכבו את השריפה, כי העדה האתיופית הגיעה כבר לנקודת הרתיחה.

היה אפשר וצריך היה למנוע את זה קודם.  

לצערנו רק כאשר הופכים אצלנו פה שולחן, דברים זוכים לתשומת לב רגעית, והממשלה מתייחסת. וגם זה בלי לקחת אחריות וכנראה ל"חמש עשרה דקות התהילה" בלבד.  כשרה"מ מעלה בפייסבוק תמונות עם החייל שהוכה ורושם "המשטרה מטפלת בכך, היא תעשה מה שצריך כדי לתקן את עצמה", אז אני מודאג. איפה לקיחת האחריות? איפה אתה והממשלה שלך נכנסים לתמונה ומטפלים?

במקום לדבר  על איך צריכה להתנהל הפגנה, צריך לדבר על איך צריכה להתנהל ממשלה. במקום להצטלם עם החייל שבוע אחרי המקרה ורק לאחר שיש הפגנות כאלו סוערות, שנתניהו וממשלתו ישאלו את עצמם כיצד היא צריכה לשלב, על איך מוקיעים אלימות או התנכלות ועל  איזה עונש ראוי לשוטר שסרח ( ולא, השעיה בלבד לא מספיקה). אי אפשר להסתפק בחיבוק ואימוץ הקהילה עכשיו שהדברים בכותרות, ולהתעלם ממנה כשהם לא.

  

עוד פרסומים באתר בנושאים דומים
50 שנה ל"מסדר הלוחמים" ו-70 שנה להקמת המדינה

 אני שמח לשתף אתכם בדברים שנשאתי היום באירוע לפתיחת התערוכה ההיסטורית והמיוחדת 50/70 - מרסל ינקו מאייר את חיים חפר, במוזיאון ינקו דאדא בעין הוד

"חוק הגיוס מוכיח שאי אפשר לאכול את כל העוגה ולהשאיר אותה שלמה" / ראיון ב"כאן 11"

חוק הגיוס מוכיח שאי אפשר לאכול את כל העוגה ולהשאיר אותה שלמה - לא על ידי מפלגת יש עתיד בכנסת הקודמת ולא על ידי החרדים בכנסת הזו.

בשביל הבנים הדרוזים - רצים יחדיו שכם אל שכם

זכות גדולה נפלה בחלקי להזניק את מרוץ "בשביל הבנים הדרוזים" ולהשתתף בו, מה שהפך גם עבורי למסורת שנתית.

כשהזכות הבסיסית לחיים בכבוד ולקורת גג קורסת תחת ידה של הממשלה

יום הדיור הציבורי בכנסת שחל היום היה בחלקו הגדול אירוע עצוב. אנשים הגיעו לדיונים בכוונה אחת - להשמיע את זעקתם, את כאבם, לצעוק את אכזבתם ללא עטיפות מיותרות, כי להם אין כבר מה להפסיד. מדינת ישראל נטשה אותם, הם נותרו חסרי כל, עם השנים מספרם עולה והם נשארים תלויים על פי תהום, ללא כל חבל הצלה הנראה באופק.

עמר בר-לב כפי שמעולם לא הכרתם

קווי בר-לב: הפרידה הכואבת מאביו ביום הראשון של כיתה א'. השיחה המפחידה עם אהוד ברק לפני הגיוס לסיירת מטכ"ל. והטריאתלונים המתישים שהוא גומא גם בגיל 63. רגע לפני הפריימריז במפלגת העבודה, עמר בר-לב מסביר בראיון אישי איך נדבק בחיידק הפוליטי ולמה אפשר לפנטז על הפלת נתניהו. מאת ד"ר רויטל עמרן, "מעריב"

המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה - מביאים את היום

הם צעירים, הם אכפתיים, הם קוליים, והם גם די משעשעים, למען האמת. חברות וחברי המשמרת הצעירה מעודדים ישראלים וישראליות צעירים להיות מעורבים למען עתיד המדינה. אני בעד. הצטרפו והשפיעו!

על ניסיונות הצנזורה של שרת התרבות מירי רגב

לפעמים צריך לומר את האמת העירומה: נסיונות הצנזורה הבלתי פוסקים של שרת התרבות אינם קשורים כלל לתפקידה. הם קשורים לרצון שלה להיות בכותרות.

חבר הכנסת עמר בר-לב

חבר הכנסת עמר בר-לב, מתמודד לראשות מפלגת העבודה. חבר וועדת החוץ והביטחון בכנסת. מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר. מקים תנועת "אחרי!". ממייסדי תנועת "שלום עכשיו". ממייסדי חברת "איתוראן". פעיל למען ביטחון ישראל ולמען צדק חברתי וחברה נאורה ומתקדמת בישראל.

חדשות ועדכונים מח"כ בר-לב

load more hold SHIFT key to load all load all

כל הזכויות שמורות לעמר בר-לב 2014 ©