עמר בר-לב חבר הכנסת עמר בר-לב, מפלגת העבודה http://omerbarlev.co.il http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg [email protected] מפלגת העבודה

נאום בטקס הוקרה לגימלאי הטכניון

בטקס הוקרה לגמלאי הטכניון שנערך אמר "״ביום שלאחר ביטול הסכם הגרעין, אליו נתניהו חותר, איראן תדהר ללא מעצורים למימוש יכולתה הגרעינית. הביטול רע לביטחון ישראל"


נאומו של ח"כ בר-לב בטקס הוקרה לגמלאי הטכניון שנערך ביום ד' 13.9.2017 ,

ח״כ עמר בר-לב, חבר ועדת חוץ והביטחון של הכנסת התייחס להצהרות נתניהו על ביטול הסכם הגרעין עם איראן, ואמר "״ביום שלאחר ביטול הסכם הגרעין, אליו נתניהו חותר, איראן תדהר ללא מעצורים למימוש יכולתה הגרעינית. הביטול רע לביטחון ישראל"

הנאום המלא:

ישראל מתהדרת בתואר המפואר start-up nation ובצדק. בהשוואה לאומות העולם וגם בהשוואה לגדולות שביניהן, הצגנו והשגנו חדשנות טכנולוגית פורצת מוסכמות פורצת גבולות.

לא אמנה כאן את כלל החדשנות וההמצאות כחול-לבן, מעגבניות השרי והטפטפות בחקלאות, דרך הדיסקונקי בתחום האיכסון, המסתם האורטאלי בתחום הרפואי וועד וויז ומוביליי בתחבורה.

הצורך במדע ובמחקר בכל התחומים, חיוניים לבניין הארץ גם אם לא תמיד הם מביאים תוצאה מידית. חשוב שנתמיד בהשקעה – בחינוך, בהשכלה גבוהה ובמחקר.

אתם גימלאי הטכניון שאין שום צל של ספק שלטכניון ולכם יש חלק רב ועצום בעשייה הזו – בחינוך, במחקר, ובהשגים. פה צמחתם וצימחתם את המוחות שמאחורי הטכנולוגיה הישראלית. והטכניון, ממשיך בדרך אותה התוויתם לו, והוא עודנו חממה – חממה לפריחה ויצירתיות, לפתרון בעיות ואתגרים, להקניית הכלים האיכותיים ביותר להפוך את אותם החלומות לכדי מציאות ממשית.

מה שמעניין במיוחד זו לא רק הטכנולוגיה עצמה, המתחלפת ביעף, אלא התנאים המאפשרים את פריחתה, במילים אחרות – את התנאים לקיומה של תכונה אישית ולאומית, החשובה מכל עבור כל אומת סטארט-אפ, והיא – היוזמה.

היוזמה, היזמות והחשיבה מחוץ לקופסא תמיד ליוותה אותנו והינה חלק מהישראליות שלנו. זה התחיל במוחו הקודח של הרצל שקרא "אם תרצו אין זו אגדה" ותאמינו לי אם הוא היה מחפש בזמנו משקיעים לסטארטאפ שחזה והקים שנקרא ציונות אף משקיע לא היה שם שקל אחד במיזם הזה של הרצל. לכן עד היום אפשר להתפלמס האם הייתה זו היוזמה שהובילה לציונות, או שהציונות הולידה את היוזמה, או שהן בכלל מכילות האחת את השנייה.

בכל מקרה, הציונות, הסטרטאפ שהוליד את מדינת ישראל, היא הסטארט-אפ המוצלח ביותר בעולם. אבל כאן לצערנו מסתיים הדמיון. בעוד היוזמה הישראלית והחדשנות פורצות כל גבול ומסגרת טכנולוגית ויוצרת יש מאין, הרי במדיניות הלאומית אנחנו תקועים.

המצב המדיני ביטחוני הנוכחי של סטטוס קוו הוא לא יותר מאשליה ובמזרח התיכון אם אתה לא מתקדם קדימה אתה מתדרדר לאחור.

משחר ימיה, הציונות מעולם לא חיכתה לגורם שלישי שיבא ויממש את יעודה.

מנהיגי הציונות מעולם לא אמרו: "אם אין פרטנר, נחכה ולא נעשה דבר". תמיד יזמו ומצאו את הדרך לפעול ל"מדינת ישראל בטוחה יהודית ודמוקרטית". והחזון הזה נמצא היום בסכנה. לטווח הארוך לא נוכל להמשיך לשלוט, להיות אחראים לכבוש תבחרו אתם את הביטוי המתאים לכם על קרוב לשלושה מליון פלסטינים ללא אזרחות מלאה.

ולכן הדרך, הברירה היחידה שלנו לקיים את החזון הציוני זה להיפרד מהם  - וזה בידיים שלנו! זה אומר שבוודאי בשנים הראשונות כל עוד אין פרטנר אמיתי – צה"ל נשאר במקומו, אף חייל לא זז – ולכן אין סכנה ביטחונית, לא כזו ולא אחרת.

אני יו"ר ועדת המשנה בוועדת חוץ וביטחון למוכנות צה"ל למלחמה ומתקוף כך אתמול ביקרתי בראש וועדת המשנה שלי בתרגיל הגדול שצה"ל עורך כאן בצפון. ואני אומר לכם, יש על מי לסמוך.

החיזבאללה פושט ולובש צורה אבל גם אנחנו לא שוקטים על שמרינו, וכן אזרחי ישראל יכולים לשון בשקט – אני אומר לכם את זה במלוא האחריות.

לא שאין סיכונים, ישנם כאלו אבל לא מדובר באיום קיומי על מדינת ישראל כפי שהיה מיום הקמתה ובעשרות השנים הראשונות. גם פוטנציאל האיום הגרעיני האיראני הצטמצם באופן משמעותי מאז חתימת הסכם הגרעין.  ואני, ולא רק אני אומר את זה במלוא האחריות.

כן, נכון,  כל אחד מאיתנו לו זה היה תלוי רק בנו היה עושה הסכם טוב יותר, אבל זה לא היה תלוי בנו, וראש הממשלה במקום להשפיע על הממשל האמריקאי בכדי שיהיה הסכם יותר טוב או לפחות פחות רע, בחר להתעמת עם ממשל אובמה ונכשל.

אתמול בארגנטינה אמר ראש הממשלה שוב שאת הסכם הגרעין עם איראן יש לבטל. הוא אמר זאת לקראת פגישתו עם הנשיא טרמפ וההודעה שעל הנשיא לתת לקונגרס האמריקאי בשבוע הבא. הודעה בה אמור טרמפ לומר לקונגרס האם איראן מקיימת את הסכם הגרעין.

ואני אומר לכם, על-פי כל הדיווחים גלויים וחסויים כי איראן מקיימת את ההסכם. ואני מעז לומר שזו גם תהיה הודעתו של טרמפ לקונגרס בחודש הבא.

ואוסיף ואומר – הסכם הגרעין הנוכחי צמצם את פוטנציאל האיום הגרעיני של איראן על ישראל למשך עשר עד חמש עשרה שנה לפחות. וזה טוב לישראל וטוב למערכת הביטחון. כי זה מאפשר בין היתר לצה"ל להתכונן כנגד איומים מוחשיים בהרבה שבראשם איום החיזבאללה ואיומים רחוקים יותר הנמצאים כרגע עדיין מעבר לאופק, כמו איום הנשק המדוייק אך בתוך מספר שנים יהיו בזירות כנגדנו – וצה"ל צריך לתת להם מענה כבר עתה.

ביטולו של הסכם הגרעין עם איראן ישיג את ההיפך הגמור –איראן תדהר למימוש יכולתה הגרעינית כבר למחרת הביטול וזה מותר לה עם ביטול ההסכם הנוכחי והסנקציות של רוסיה, סין ובעיקר של אירופה על איראן לא תחזורנה.

 עם זאת, אחרי שלקחנו נשימה עמוקה לרווחה, אל לנו לנוח על זרי הדפנה.

אני שב לאיום מצפון, איום מוחשי הדורש התייחסות וטיפול, וזה האיום החיזבאללה, המחזיק באלפי טילים בלבנון. לכן, גם התרגיל הצבאי בצפון אינו תולדה פתאומית של איום קיומי. התרגיל תוכנן מבעוד מועד לצורך אימון תקופתי של גורמי הביטחון לכל התרחישים האפשריים (וגם לאלו שלא).

בגבול שלנו עם סוריה ברמת הגולן, אני שומע כל מני פרשנים ופרשנויות שנותנים תחושה לציבור ש"האיראנים הם כבר על הגדרות" ברמת הגולן. ואני אומר לכם, האיראנים הם לא על הגדר, ורק לצורך ההשוואה והפרופורציה – המליציות השיעיות של איראן שרובן מורכבות משכירי חרב שיעים הן בהחלט איום אך לשם הפרופורציה - קטן בהרבה מהאיום של הצבא הסורי כפי שהיה עד פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה.

אז בואו – אל לנו להבהל. על ישראל להמשיך לשמור על מדיניות העמימות בכל הנוגע לתגובה לאיומים שונים מהגזרה. כמו כן, בשעה בה קיימים ניסיונות ומגעים שוטפים להגיע להסדרים באזור, עלינו להפוך משחקן עמום הדבק במדיניות של אי-התערבות, לכדי שחקן משמעותי אשר שם את האינטרסים שלו על השולחן, שפועל למיצוב ושכנוע, כזה שלא מפקיר את הביטחון שלו בידי המעצמות. אחרת אנו עלולים באמת עלולים למצוא את האיראנים, בחסות הדוב הרוסי מתקרבים אל הגדרות.

 בסופו של דבר המטרה היא לא רק להתמודד מול איומים ומבצעים שפותחים בהם אחרים - אלא למנוע אותם. והצלחתה של מערכת הביטחון היא על-ידי הרתעה ומניעת המלחמה הבאה.

חבר הכנסת עמר בר-לב

חבר הכנסת עמר בר-לב (המחנה הציוני) חבר וועדת החוץ והביטחון בכנסת, יו"ר וועדת המשנה למוכנות צה"ל וביטחון שוטף, וממלא מקום בועדת הכספים. מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, מקים ויו"ר תנועת "אחרי!". ממייסדי תנועת "שלום עכשיו". ממייסדי חברת "איתוראן". פועל למען ביטחון ישראל, החזון הציוני ולמען צדק חברתי וחיזוק הדמוקרטיה בישראל.

חדשות ועדכונים מח"כ בר-לב

load more hold SHIFT key to load all load all

כל הזכויות שמורות לעמר בר-לב 2014 ©