עמר בר-לב חבר הכנסת עמר בר-לב, מפלגת העבודה http://omerbarlev.co.il http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg [email protected] מפלגת העבודה

מושב קיץ 2013

ששת החודשים הראשונים שלי כנבחר ציבור היו ללא ספק אינטנסיביים ומאופיינים בהרבה התרחשויות, למידה ומאבקים. אני שמח לשתף אתכם בכמה מהם כפי שהם נראו מהזווית שלי ולהציג בפניכם סקירה של עיקרי הפעילות שלי כדי שתוכלו להכיר את הדברים בהם אני עוסק ביומיום.

ששת החודשים הראשונים שלי כנבחר ציבור היו ללא ספק אינטנסיביים ומאופיינים בהרבה התרחשויות, למידה ומאבקים. אני שמח לשתף אתכם בכמה מהם כפי שהם נראו מהזווית שלי ולהציג בפניכם סקירה של עיקרי הפעילות שלי כדי שתוכלו להכיר את הדברים בהם אני עוסק ביומיום.

כמי שנמצא כאן כחבר מפלגת העבודה, אשמח לשתף אתכם מדי תקופה בפעילות שלי ולשמוע מכם בכל נושא שנראה לכם רלוונטי ובדגש על כל רעיון או יוזמה שיש לכם בתחום המדיני- ביטחוני, בו אני משקיע את מירב מאמציי, אך כפי שתוכלו לראות, לא רק.

לפני שאתם צוללים לטקסט, בקשה קטנה. את העדכון הנוכחי, אתם מקבלים דרך מערכת שליחת המיילים של מפלגת העבודה. אשמח אם תמצאו לנכון להצטרף לרשימת הדיוור האישית שלי על ידי שליחת כתובת המייל שלכם (כמובן, אני מבטיח לא להפיץ ולשמור על חסיון הפרטים שלכם). המייל שלי: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אל הכתובת הזו תוכלו גם להעביר פניות, הערות והארות ואני ועוזריי נעשה כמיטב יכולתנו להגיב ולעזור.
לפניות אישיות, ניתן ליצור גם קשר טלפוני ישירות עם העוזרים שלי: אמיר - 054-4557244 / שיר – 052-8799551.
כמו כן, אתם מוזמנים גם להתעדכן באופן שוטף בדף הפייסבוק שלי.

שלכם,
עמר בר-לב

להלן סקירת עיקרי הפעילות שלי במושב הראשון

התחום המדיני- ביטחוני

מאבקים

 • הצלת מפעל 'נגב טקסטיל' בשדרות ומניעת פיטורי עובדיו- הפעילות שגרמה לי תחושת עשייה משמעותית והייתה המשמעותית ביותר בעיני בששת החודשים האחרונים שלי כחבר כנסת הייתה הפעילות להצלת מפעל נגב טקסטיל בשדרות. הכל החל ממייל שקיבלתי מהגברת רודינה מוסלח, כימאית במפעל. המייל שנכתב מתוך ייאוש, נשלח לכל הח"כים בקריאה לעזרה דחופה לאחר שפנתה למשרדי הממשלה הרלוונטיים ולא קיבלה כל מענה. עם קבלת המייל, נסעתי למפעל ונפגשתי איתה, עם אורי המנכ"ל ועם שאר העובדים. ראיתי כי מדובר במאבק על ערכיה של מדינת ישראל והחלטתי לנסות ולעזור בכדי למנוע את סגירתו של המפעל שמתמודד עם קשיים רבים שביניהם איום הקסאמים שתמיד מרחף מעל. סגירתו של המפעל פירושה פיטורים של 50 עובדים ופגיעה בכאלף עובדים נוספים, רובם חיים בפריפריה, אשר מקומות עבודתם תלויים בהמשך קיומו של מפעל ייחודי זה. לשמחתי, לאחר דיון שיזמתי בוועדת העבודה והרווחה ולאחר הפעלת לחצים על משרד האוצר והכלכלה ביחד עם יו"ר הועדה, ח"כ חיים כ"ץ, מסתמן שעומד להימצא (ברגע האחרון) פתרון למפעל. לאורך כל הדרך, הקפדתי לומר שהמדינה היא לא עסק ושיש ערכים שהם מעבר למתמטיקה שמדינה צריכה לעשות, במיוחד כשמדובר על סיוע זמני בלבד למפעל חיוני בעיר כמו שדרות.
  לפוסט שלי בפייסבוק שמסביר את הנושא
  לכתבה מערוץ 22
 • כמי שמאמין שכוחה של מדינה מורכב לא רק מחוסן ביטחוני, אלא גם מחוסן חברתי, הובלתי קו של תמיכה בקיצוץ בתקציב הביטחון במסגרת הפעילות בוועדת החוץ והביטחון. לראיון נרחב בנושא בו אני מסביר את עמדתי כי האדם שבטנק הוא לא פחות חשוב מהטנק עצמו- לחצו כאן.

חקיקה

 • כמי שמכיר את בעיות הפריפריה ושם לנגד עיניו את סוגיית צמצום הפערים, יזמתי הצעת חוק שמטרתה לאפשר קייטנות חינם להורים עובדים בפריפריה ביישובים המשתייכים לאשכולות הסוציו-אקונומיים הנמוכים. הצעת החוק זכתה לתמיכת ח"כים רבים מהקואליציה ומהאופוזיציה והיאא תעלה לדיון במושב הבא של הכנסת. לרשותכם מחקר שנערך לבקשתי על ידי מרכז המחקר והמידע בכנסת המראה את הפערים בין מרכז לפריפריהה ומסביר מדוע יש צורך בחוק זה.
  לצפייה במחקר לחצו כאן
  לכתבה בנושא מישראל היום
 • הצעת חוק עבודה מועדפת בתחום החינוך הבלתי פורמלי- ההצעה הונחה ותועלה בתחילת המושב הבא לקריאה ראשונה.
  לצפייה בהצעת חוק
 • הצעת חוק השוואת תנאים בין ילדים יתומים לילדים נטושים- ההצעה הונחה ותועלה בתחילת המושב הבא לקריאה ראשונה.
  לצפייה בהצעת חוק
 • יחד עם ח"כ מיכל בירן אני פועל לקידום הצעת חוק שמטרתה להוביל להקמתה של קרן פנסיה ממלכתית אליה יופקדו כספי החוסכים לפנסיה  במטרה להבטיח רמת חיים נאותה לגמלאים בישראל.
 • בימים אלו אני פועל בשיתוף עם חברתי לסיעה, ח"כ מרב מיכאלי, להגשת הצעת חוק שתוביל לעיגון בחוק של זכותם של חיילי מילואים לקבל פיצויים בגין אובדן כושר עבודה (ועל כך בהמשך).

ועדת המשנה למשאבי אנוש והכשרות בצה"ל

 • עוד בטרם הפרסום על התפשטות התופעה המגונה של תקיפות חיילים חרדים יזמתי דיון בו נחשפו מימדי התופעה על ידי הצבא והמשטרה. בעקבות הדיון קראתי לגורמים השונים לשתף פעולה למיגור התופעה ואני עוקב אחר הנושא מול צה"ל והמשטרה.
 • יזמתי דיון בנושא אובדן כושר עבודה לחיילי מילואים שבעקבותיו הוגשה הארכה להוראת שעה המבטיחה את המשך הביטוח למילואימניקים ב- 5 שנים נוספות. כאמור, אני עובד על הצעת חוק שתעגן זאת באופן קבוע.
  לכתבה מ-YNET על הדיון לחצו כאן

   

 • הובלתי את הביקורת והדרישה להפיק לקחים לגבי תהליך קבלת ההחלטות ביזום תרגיל פתע של צה"ל בצפון בתקופה רגישה, ללא יידוע הדרג המדיני.
  לכתבה בנושא מעיתון הארץ לחצו כאן

"חוק פרי" לשוויון בנטל ופעילותי כחבר בועדה המיוחדת בנושא:

הגישה המתנשאת, היהירה והלעומתית של "יש עתיד" כלפי החרדים גרמה להסתגרותם בתוך עצמם וליציאתם למלחמה כנגד מתווה החוק המתגבש. הדבר פגע לצערי במגמה שהתפתחה בשנים האחרונות אותה אני מכיר מקרוב (דרך פעילותי בתנועת "אחריי!"), שהצביעה על עליה משמעותית בגיוס חרדים לצה"ל. דיוני הועדה החלו זה עתה, לאחר מעבר הצעת החוק של פרי בקריאה ראשונה. כחבר בוועדה בכוונתי להתמקד בשלושה תחומים עיקריים:

 • הגעה להידברות והבנה כלשהי עם ההנהגה החרדית במטרה למנוע את מלחמת המגזרים.
 • העלאת משך שרותם של מתגייסי ישיבות ההסדר כחלק מהדרישה ל"שוויון בנטל" ומהנדרש לקיצור השירות של כלל הגברים.
 • סגירת הפרצה של השתמטות נשים מגיוס לצה"ל על ידי הכרזה על דתיותן (האם ידעתם/ן שכיום פחות מ-60% מהנשים מתגייסות ושקרוב לשליש מאלו שאינן מתגייסות חותמות על הצהרה כי הדבר נעשה מטעמי דת?).

פעילות כיו"ר משותף בשדולה החקלאית

 • קיום אירוע השקה שדן בעתיד החקלאות בישראל במעמד שר החקלאות יאיר שמיר, יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ', שר השיכון אורי אריאל ושר הכלכלה נפתלי בנט ובהשתתפות מאות אנשי ההתיישבות העובדת ונציגיהם.
 • אל האירוע הגיעו ח"כים רבים מכל סיעות הבית ואני מקווה כי זוהי רק יריית הפתיחה לגלי התמיכה בהתיישבות העובדת בקרב חברי הכנסת והממשלה.
 • דיון בנושא הקפאת הבנייה בהתיישבות בהשתתפות מנהל רשות מקרקעי ישראל, מר בנצי ליברמן, יו"ר הקרן הקיימת, אפי שטנצלר וראשי תנועות ההתיישבות. אני מקווה כי הדברים שנאמרו בכנס יובילו לקידום פתרון למצב בלתי אפשרי זה. אני כמובן ממשיך לפעול בנושא ולעקוב. מוזמנים לקרוא על הכנס כאן.
 • מאבק נגד הדרישה לביטול הפטור החקלאי מהסדרים כובלים למשווקים הסיטונאים של תוצרת חקלאית במסגרת חוק ההסדרים (פטור המקובל ברוב מדינות העולם) והצלחה בפיצול ומהחוק.
 • מאבק לשמירת מס המגן על ענף המדגה בישראל כנגד ייבוא דגי פילה מסין. לשמחתי, מאבק זה צלח וכך תרמנו בצעד קטן וחשוב להבטחת עתידו של ענף המדגה הישראלי, כלכלת הפריפריה ובריאות הציבור בישראל.
 • בימים אלו אני פועל להגדלת מכסות העובדים הפלסטינים לחקלאות. בדיון שנערך לאחרונה בנושא בוועדת העבודה והרווחה ציינתי כי לא ייתכן שמשרד הכלכלה והאוצר מקשים על קיומו הכלכלי של ענף החקלאות במקום לתמרצו ולא מאפשרים את הגדלת המכסות, שאף יתרמו לתעסוקת הפלסטינים ולהקטנת הקשיים הכלכליים ברשות שמובילים בסופו של דבר להידרדרות ביטחונית.

פעילות כיו"ר השדולה למען שלוב האוכלוסייה הבדואית בחברה הישראלית

 • "רק5 דק' מבאר שבע", חיים תושבי מדינת ישראל בפחונים, בלי מים וחשמל. האנשים האלו אמורים להיות אזרחים שווי זכויות, אבל מי שביקר אצל הבדואים בנגב יודע שזה ממש לא המצב. מצד אחד יש תחושה בחלק גדול מהציבור היהודי בישראל, כי הבדואים בנגב משתלטים על יותר ויותר שטחים ללא פיקוחו למעשה ללא בעלות. מצד שני, רובנו לא באמת מכירים את הבעיה, ובוודאי לא את מקורותיה. במושב זה עלתה הצעת חוק "פראוור-בגין" להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב שמנסה להוביל לפתרון הבעיה. מכיוון שמכל הקשת הפוליטית מתנגדים להצעת החוק ומתוך רצון להרחיב את היריעה בפרויקט לאומי חשוב זה, יזמתי דיון רחב היקף בשדולה בו הוצגו מגוון העמדות והדעות לגבי החוק. בדיון לקחו חלק בין השאר: השר לשעבר בני בגין, יו"ר מועצת הכפרים הבלתי מוכרים מר עטיה אלאעסם, השר לשעבר חיים (ג'ומס) אורון, ראש המטה ליישום התוכנית להסדרת התיישבות הבדואים, אלוף (במיל') דורון אלמוג וארגוני זכויות אדם שונים אשר הציגו אלטרנטיבות לחוק. 
  כעת, לאחר שישבתי עם גורמים מכל הצדדים באופן אישי ולאחר שסיירתי בשטח, אני סבור שחקיקת חוק שיסדיר את הבעיה הקשה והמתמשכת הזו היא מחויבת המציאות. עם זאת, יש לעבוד רבות לשפר סעיפים בעיתיים רבים המוצעים בחוק ואולי חשוב מכך לקבל את ברכתם (לפחות שבשתיקה) של התושבים הבדואים שחוק זה נוגע בגורלם . לצערי, אני מניח כי בעקבות רצונם של גורמים ימניים רבים בקואליציה לדחות חלק מהמלצותיו של השר לשעבר בגין שגיבש את ההצעה, הבעיה רק תלך ותחריף.

פעילות במסגרת הסיעה

 • השתתפתי בצוות שגיבש את עמדת הסיעה בנושא השוויון בנטל בהובלתו של ח"כ איציק שמולי.
 • הובלתי את עמדת הסיעה בנושא חוק הסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב.
 • הובלתי דיון בסיעה בנושא הבחירות לרבנות הראשית ומוסדות הדת. הצעותיי בנושא זה שהתקבלו בסיעה:
  • תמיכה במועמדות הרב דוד סתיו לכהונת הרב הראשי
  • יציאה נגד כל חקיקה פרסונלית בנושא הרבנות הראשית
  • תמיכה בח"כ מרב מיכאלי כמועמדת לוועדה למינוי דיינים.

לבסוף, אי אפשר בלי קצת פוליטיקה...

התקופה הקרובה מזמנת למפלגת העבודה מבחן. לקראת הוועידה האחרונה שהתקיימה לפני שבוע, העליתי סטאטוס בעמוד הפייסבוק שלי שזכה לתגובות רבות מכל הצדדים (לצפייה בטקסט לחצו כאן). טענתי כי חשוב להתמקד באופן בו מפלגת העבודה תחזור להנהיג את המדינה ופחות חשוב לעסוק בבחירות פנימיות. יחד עם זאת מהרגע שנקבעו בחירות כאלו לראשות המפלגה הבעתי עמדה גלויה, עצמאית וברורה התומכת בכמה מדרישותיה של יו"ר המפלגה שלי יחימוביץ' ובכמה דרישות אחרות של חברי הכנסת בוז'י הרצוג, איתן כבל ואראל מרגלית. אפשר לתמוך או להתנגד לדברים שהעליתי, אך אני מבטיח להמשיך ולהשמיע את קולי בצורה שקולה ועניינית גם בזירה זו ולהמשיך לכבד את הדמוקרטיה המפלגתית החיה והבועטת שלא קיימת בשום מפלגה אחרת ושתתפלאו, הייתה אחת הסיבות שעודדו אותי להיכנס למפלגת העבודה. מפלגה שבה נבחרתי בזכות ולא בחסד ובה עלי להוכיח את עצמי מדי יום. אני מקווה שתקופת הבחירות הפנימיות המתקרבת תישאר נקייה ושנדע לכבד זה את זה (ואת זו כמובן) במאבק ענייני על דרך, על ערכים ועל מנהיגות. לא חסר על מה להתעמת, אך בסופו של יום, חשוב שנדע גם להתאחד מאחורי המנהיג או המנהיגה שיבחרו ביום שלאחר מכן כפי שעשינו גם בתקופת המושב הנוכחית.
אני מאחל לכם חג שמח ומאחל לכם ולי כי נצליח להפוך אותה לטובה ומתוקה יותר,

בידידות,
עמר בר-לב

חבר הכנסת עמר בר-לב

חבר הכנסת עמר בר-לב (המחנה הציוני) חבר וועדת החוץ והביטחון בכנסת, יו"ר וועדת המשנה למוכנות צה"ל וביטחון שוטף, וממלא מקום בועדת הכספים. מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, מקים ויו"ר תנועת "אחרי!". ממייסדי תנועת "שלום עכשיו". ממייסדי חברת "איתוראן". פועל למען ביטחון ישראל, החזון הציוני ולמען צדק חברתי וחיזוק הדמוקרטיה בישראל.

חדשות ועדכונים מח"כ בר-לב

load more hold SHIFT key to load all load all

כל הזכויות שמורות לעמר בר-לב 2014 ©