עמר בר-לב חבר הכנסת עמר בר-לב, מפלגת העבודה http://omerbarlev.co.il http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg [email protected] מפלגת העבודה

מושב קיץ 2014

מבצע "צוק איתן" החל בסיומו של מושב קיץ דחוס ועמוס בנושאים רבים. המטרות הצבאיות של המבצע כפי שהגדיר הקבינט היו נכונות, אך הביצוע היה לאט מדי ומאוחר מדי בדגש על הטיפול באיום המנהרות.

מבצע "צוק איתן" החל בסיומו של מושב קיץ דחוס ועמוס בנושאים רבים. המטרות הצבאיות של המבצע כפי שהגדיר הקבינט היו נכונות, אך הביצוע היה לאט מדי ומאוחר מדי בדגש על הטיפול באיום המנהרות. מוזמנים לקרוא עוד בנושא זה בפוסט שכתבתי בפיסבוק שבוע לפני הכניסה הקרקעית.

אחת הבעיות המרכזיות היא, שלצערי לא הוגדרו מטרות מדיניות-אסטרטגיות למבצע. הסכם שעיקרו הפסקת ירי ו"הבנות עמוד ענן" יביא אותנו בעוד מספר חודשים או שנים ספורות חזרה למצב בו אנו שרויים ב-14 השנים האחרונות. עתה ישנו חלון הזדמנויות להגיע להסדר אסטרטגי שעיקרו פירוז רצועת עזה בתמורה לפיתוח כלכלי נרחב (מעבר לשיקום), ופתיחת עזה לעולם שעיקרה נמל ימי ושדה תעופה שכמובן יהיו תחת פיקוח אמריקאי. בד בבד, כל עודד החמאס אינו נוצר את האש, עלינו להמשיך להכות בו. מוזמנים לקרוא עוד בנושא בדברים שכתבתי שבוע וחצי לפני הפסקת האש האחרונה ומוזמנים לקרואא טקסט שהעברתי אליכם כבר לפני חצי שנה שרלוונטי היום יותר מתמיד בנושא עזה- לקריאה.

במהלך המבצע הגעתי לנחם משפחות רבות שבניהם נפלו. לצערי, אני מכיר את העולם הזה מקרוב. על המסע הזה של השכול, הפעם כנבחר ציבור, תוכלו לקרוא עוד בלחיצה כאן. במהלך החודש האחרון אני מבקר גם בערים, בקיבוצים ובמושבים בעוטף עזה (או כפי שהם נוהגים לקרוא לעצמם "עוטף ישראל"), ומבקש לחזק את התושבים ברוח ובפועל (פירוט בנושא פעילותי עוד לפני המבצע לשמירה על הביטחון של תושבי היישובים בעוטף עזה בהמשך).

במהלך מושב הקיץ האחרון פעלתי רבות בתחום המדיני, בנושאי חקיקה שונים, בנושא תקציב הביטחון, בנושאים הקשורים בחקלאות והתיישבות, בסיוע וקידום אוכלוסיות מיעוטים, בהסדרת פנסיה הוגנת ועוד. אני מצרף כאן טעימה קטנה מהעשייה.

אשמח לשמוע הערות והארות. אני מזמין אתכם להצטרף לעמוד הפייסבוק שלי ולעקוב אחרי הפעילות בצורה שוטפת בלחיצה כאן ולעקוב אחרי בטוויטר בלחיצה כאן או להיות איתי בקשר במייל-This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

בידידות,
עמר בר-לב

התחום המדיני- ביטחוני

לצערי, עוד לפני היציאה למבצע, החליט ראש הממשלה בגיבוי "עלי התאנה" של הממשלה, יאיר לפיד וציפי לבני, לסיים את המשא ומתן זאת לנוכח 'הסכם הפיוס'. אני סבור שזו הייתה טעות חמורה להסתכל על הפיוס כמכשול ולא כהזדמנות, לחצו כאן לקריאת דברים שאמרתי מספר ימים לפני פיצוץ המשא ומתן. מוזמנים לשמוע דברים נוספים שאמרתי במספר הזדמנויות בהקשר ליוזמה הישראלית:

בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי

בכנס הרצליה
בנאום אי אמון במליאת הכנסת

יחס המדינה ליישובי הדרום ותחושת הביטחון בעוטף עזה

קשה להאמין, אבל לפני קצת יותר מחצי שנה, נכנסתי לעימות עם שר הביטחון שהחליט לבטל את הנוכחות של חיילים ביישובי עוטף עזה הסמוכים לגדר. המאבק שלי נכשל והחיילים הוצאו מהיישובים לקול מחאת התושבים וראשי המועצות. בנוסף, רק חודש לפני פתיחת המבצע, הוחלט לקצץ משמעותית גם בתקציב רכזי הביטחון ביישובים. גם במקרה הזה, לקחתי יוזמה, נסעתי לבחון את המצב בשטח, בין השאר ביישובי חבל שלום, שאצלם נתפס מחבל שחדר ממנהרה בחודש יוני, חמוש ברימון. בעקבות התפתחויות אלו, יזמתי דיון מיוחד של ועדת החוץ והביטחון בנושא שהתקיים בשדרות, ובו סוכם שיבחנוו את הנושא בשנית. אני מקווה שלאור המצב שנוצר בעקבות המבצע, תבוטל החלטה זו. אסור לשר הביטחון לנהוג כטקטיקן ולא כאסטרטג. עליו להבין שביטחון הוא גם תחושת הביטחון של התושבים והניצחון שלנו במערכה, בנוי בראש ובראשונה מהחוסן שלנו כחברה.

לחצו כאן לדברים שאמרתי כבר לפני חצי שנה על ביטול אבטחת החיילים סביב היישובים בעוטף עזה אצל רינו צרור בגל"צ. בנוסף, הנה פוסט שהעליתי בנושא ביטול האבטחה ביישובים סמוכי הגדר כבר בחודש יוני ותגובתי להתנהלות שר הביטחון מתוך ynet.

summer14

תקציב הביטחון

"התשובה היא חד משמעית לא", זו התגובה שקיבלתי בחודש פברואר בוועדת החוץ והביטחון כששאלתי את נציגי צה"ל לגבי הקיצוץ הצפוי באימונים, האם צה"ל מתכנן כך כי ישנה הנחה שיקבלו עוד 750 מיליון שקלים בהמשך. כך, במסגרת פעילותי חשפתי התנהלות לא תקינה של מערכת הביטחון בדיווחיהה לוועדת החוץ והביטחון. בעוד שבדיון על התקציב בפברואר, נאמר לי מפורשות בדיון בנוכחות סגן הרמטכ"ל כי אין בכוונת צה"ל לבקש תקציב נוסףף לאימונים וכי צה"ל נערך באופן אופטימלי עם התקציב שברשותו, מספר חודשים לאחר מכן, בדיון שבו השתתפו אותם קצינים בנוכחות שר הביטחון, נאמר דבר שונה לחלוטין ומערכת הביטחון דרשה תוספת לצורך קיום אימונים. הבעיות הבסיסיות הן הויכוח על גובה תקציב הביטחון וסדרי העדיפויות השגויים שמביאים לכך שתמיד האימונים בתחתית סולם העדיפויות, במה שמצטייר כעשיית שימוש ציני בחיילים ובמילואימניקים מתוך תחושה שבסוף תמיד תאושר תוספת לצורך זה. אבל כאן, מדובר בדיווח מוטעה ובהתנהלות לא תקינה שאני מקווה שבעקבות פעילותי בנושא, לא תחזור על עצמה. את חשיבות האימונים לסדירים ולמילואימניקים ראינו במלוא עוזה במהלך המבצע הנוכחי.

חבר הכנסת עמר בר-לב

חבר הכנסת עמר בר-לב (המחנה הציוני) חבר וועדת החוץ והביטחון בכנסת, יו"ר וועדת המשנה למוכנות צה"ל וביטחון שוטף, וממלא מקום בועדת הכספים. מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, מקים ויו"ר תנועת "אחרי!". ממייסדי תנועת "שלום עכשיו". ממייסדי חברת "איתוראן". פועל למען ביטחון ישראל, החזון הציוני ולמען צדק חברתי וחיזוק הדמוקרטיה בישראל.

חדשות ועדכונים מח"כ בר-לב

load more hold SHIFT key to load all load all

כל הזכויות שמורות לעמר בר-לב 2014 ©