עמר בר-לב חבר הכנסת עמר בר-לב, מפלגת העבודה http://omerbarlev.co.il http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg [email protected] מפלגת העבודה

מושב חורף 2013

עם תום מושב החורף הארוך, ולמעשה השנה הראשונה שלי כחבר כנסת, אני מצרף טעימה מהעשייה בחודשים האחרונים, שהיו חודשים מעניינים אך לא פשוטים עבורי כאחד ממובילי המאבק לשוויון בנטל וכנציג מפלגת העבודה בוועדת שקד. ניתן לומר, שלמדתי פרק נוסף "בפוליטיקה ישנה", אבל גם איךך  לעכל ולהתמודד עם המציאות הזו.

עם תום מושב החורף הארוך, ולמעשה השנה הראשונה שלי כחבר כנסת, אני מצרף טעימה מהעשייה בחודשים האחרונים, שהיו חודשים מעניינים אך לא פשוטים עבורי כאחד ממובילי המאבק לשוויון בנטל וכנציג מפלגת העבודה בוועדת שקד. ניתן לומר, שלמדתי פרק נוסף "בפוליטיקה ישנה", אבל גם איךך  לעכל ולהתמודד עם המציאות הזו.

זו הייתה גם תקופה מאתגרת עבורי, כמי שפועל יום-יום, להניף את הדגל המדיני, שראש הממשלה מנסה להסתיר ולמסמס. אשמח לשמוע הערות והארות ואני מזמין אתכם להצטרף לעמוד הפייסבוק שלי ולעקוב אחרי הפעילות בצורה שוטפת בלחיצה כאן ולעקוב אחרי בטוויטר בלחיצה כאן. מי מכם/ן שעדיין לא שלח/ה לי את כתובת המייל האישית שלו/ה, מוזמן/ת לעשות זאת במייל חוזר בכדי שאוכל לצרפו לחברים ולחברות אשר איתם אני מתייעץ בשאלות שונות שעל סדר היום.

בהזדמנות זו, אני רוצה לאחל לכולם ולכולן חג שמח. חג שבו נזכור שאנו עם עצמאי, חופשי וחזק. כזה שיש לו היסטוריה ויכולת ליצור יש מאין. כזה שיכול להגשים את חזונו למדינה יהודית ודמוקרטית וכזה שמספיק חזק ומלוכד בכדי לוותר על חלק מרווחיו למען חיים שוויוניים יותר לאזרחיו, חינוך טוב יותר וכמובן גם כזה שמאפשר לכל אחד ואחת לחיות על פי אמונותיו וערכיו.

בידידות,
עמר בר-לב

התחום המדיני- ביטחוני:

בהמשך לפרסום היוזמה המדינית שלי "זה בידיים שלנו!" אני פועל יום ולילה כדי להרחיב ולהעמיק את השיח הרדוד והשטחי בתחום המדיני, להציג אלטרנטיבות ולהציג למובילי דעה ולציבור את האפשרויות העומדות בפנינו, עם ובלי הפלסטינים. אני מזמין אתכם לקרוא טור דעה שפרסמתי במעריב בנוגע לסידורי הביטחון הנדרשים בבקעת הירדן שמפריך כמה מהאגדות שהימין מספר לנו (לקריאה לחצו כאן) וטקסט נוסף שמסביר מה ניתן לעשות בכדי לשבור את מעגל הדמים מול עזה (לקריאה לחצו כאן).

את העמדות האלו, שאינן מתיישבות תמיד עם צורת המחשבה המקובעת לה הורגלנו, אני נושא עמי ומנסה להפיץ לציבור בעשרות מפגשים בכל הארץ. מצעירים ערב גיוס דרך חברי המפלגה ועד לשגרירים זרים, חברי קונגרס ומעצבי דעת קהל בעולם. גם היום שהמשא ומתן נראה במבוי סתום, חשוב לזכור שיש לנו עוד הרבה מה לעשות למען המטרה שלנו, כפי שאמרתי, עם או בלי הפלסטינים.

קצת תמונות מהמפגשים המעניינים שיצא לי להיות שותף להם לאחרונה: בצד ימין למעלה, בפגישה עם קנצרלית גרמניה אנגלה מרקל ביחד עם יו"ר המפלגה בוז'י הרצוג וח"כ נחמן שי במסגרת ביקורה בישראל, מצד ימין למטה עם חבר הקונגרס ג'וזף קנדי מהמפלגה הדמוקרטית, באמצע למטה, בפגישה עם הגנרל דיוויד פטריאוס, לשעבר ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, מצד שמאל למטה עם השליח האמריקאי לשעבר למזרח התיכון דניס רוס ובצד שמאל למעלה, במפגש עם הקהילה היהודית בבית הכנסת "עדת שלום" ליד וושינגטון.

kehila

מוזמנים גם ללחוץ כאן ולהאזין ראיון שלי בתכנית "מה בוער" עם רזי ברקאי לאחר עוד אחד מבלוני הניסוי שניסה להפריח נתניהו על השארת התנחלויות  בשטח המדינה הפלסטינית העתידית.

חוק הגיוס

כפי שעדכנתי והתייעצתי עם אלו מכם/ן שהעבירו לי את המיילים הישירים שלהם/ן, לאורך התקופה האחרונה השקעתי מאות שעות בדיונים פורמלים ולא פורמלים בנושא המכונה "חוק השוויון בנטל". אנסה לסכם את הפעילות במספר נקודות:

שורה תחתונה- ככלל אני תומך בחוק מכיוון שאני תומך בעיקרון של הגדלת השוויון וגיוס חרדים. יחד עם זאת הבעתי את דעתי לכל אורך הדרך שלו היו שואלים את דעתי מלכתחילה הייתי אומר כי החוק מיותר. מספר החרדים שהתגייסו לצה"ל ב-2102 היה גדול ב- 13% ממספרם ב-2011. ב-2013 (שנה בהה לא היה כל חוק) גדל מספר החרדים המשרתים ב- 28% לעומת 2012. המסקנה היא, שניתן היה להשיג את המטרה הכמותית המוגדרת בחוק, 3,000 מגויסים חרדים בשנת 2016, גם ללא החוק ובוודאי שללא העימות החריף והפופוליסטי שפרץ בין מפלגת 'יש עתיד' לחרדים.

מרגע שהממשלה קבעה שיהיה חוק, ניסיתי בוועדה ואף הצלחתי לשפר אותו, או במילים בהן השתמשתי לא פעם - להשפיע שייצא חוק שהוא הרע במיעוטו.

החסרונות העיקריים הקיימים בחוק שלצערי לא הצלחתי לשנות:

  • בני ישיבות ההסדר ישרתו 17 חודשים בלבד ויקבלו תשלומי משפחה גם בשנתיים וחצי בהם הם בלימודים תורניים), בהשוואה ל-32 חודשי שירות המצפים לכל יתר הגברים.
  • הפגיעה בנשים היא בלתי מתקבלת על הדעת. במסגרת החקיקה, הוחלט שבעוד כשנתיים תינתן האפשרות לשר הביטחון להאריך את שירות הנשים בצה"ל. מדובר בבעיה משולשת. הראשונה היא שהנטל הזה ייפול רק על 57% מהנשים שמשרתות בעוד 43% מהנשים אינן מתגייסות, לרבות אלו המצהירות הצהרות דת כוזבות. השנייה היא, שתוספת כה מאסיבית של כוח אדם של נשים, לא תדרבן את צה"ל לפתוח עוד מסלולי גיוס לחרדים שיתגייסו. הבעיה השלישית היא בעיה עקרונית, אפשר לומר אפילו אידאולוגית. לא יתכן, שדווקא על הנשים המשרתות, שאין להן מפלגה כמו לבני ישיבות ההסדר, יכבידו את הנטל מבלי שהקואליציה מוכנה אפילו לכנס את הוועדה העוסקת בנושא הפטור מטעמי דת שהוקמה לפני למעלהה מחצי שנה, אך מעולם לא כונסה בשל אינטרסים פוליטיים. הנה כתבה נרחבת בנושא מעיתון "הארץ".
  • "ואם לא יעמדו החרדים במכסות הגיוס ב- 2016"? החוק בנוסח שאותו כפתה יש עתיד עוסק בסיסמא חסרת משמעות שלפיה בינואר 2017 כל החרדים יגויסו לצה"ל למעט 1,800. המשמעות היא שקרוב ל-20,000 חרדים יאלצו להתגייס לצה"ל, מספר גדול ולא סביר שאין ביכולתו של צה"ל להכיל. מנגד, אומרים החרדים שבמקרה כזה הם ילכו לכלא – תופעה שקשה לי לראות את החברה הישראלית עומדת בה כאשר קרוב ל -20,000 חרדים נשפטים ומושלכים לכלא. אפשר היה לתת מענה יותר חכם למצב זה, אך יש עתיד העדיפה להיות צודקת לרגע, ולא חכמה לטובת עם ישראל.

בסופו של יום, המטרה שלי היום היא לעקוב אחר התהליך, להוריד את גובה הלהבות ולנסות להביא לכך שהתהליך שהחל כבר לפני מספר שנים בחברה החרדית ילך ויתחזק ולא ייסוג. מוזמנים לצפות במה שהיה לכתב הפוליטי של מעריב זאב קם לומר על העבודה שלי בוועדה בלחיצה כאן ולהאזין למה שהיהה לכתב הפוליטי של רשת ב' יואב קרקובסקי לומר בלחיצה כאן.

nashim-datiot

ועדת המשנה למשאבי אנוש והכשרות בצה"ל

במהלך השנה האחרונה נכנסתי לעובי הקורה במספר נושאים. אחד המהותיים שבהם, בו אני מתמקד הוא שינוי ושיפור מידת ההצלחה של יוצאי העדה האתיופית שלמרות מוטיבציית הגיוס הגבוהה שלהם (מעל ל-90%) כמחציתם מגיעים לכלא במהלך השירות הצבאי (לפי דו"ח מבקר המדינה) . במושב החורף קיימתי שני דיונים בנושא בהם דרשתי מנציגי צה"ל להציג לוועדה את הקורסים ומסגרות ההכנה והאפקטיביות שלהן. בין היתר, הגענו לפרויקט חדש של עמותת "טק קריירה" בשילוב עם בית הספר למקצועות המחשוב בצה"ל לשמוע את חיילי המחזור הראשון שעוברים קורס טכנולוגי בעמותה מתוך מטרה להשתלב במערך המחשוב של צה"ל. היה מרגש במיוחד לשמוע את בני העדה מדברים על הצורך בכך שיום אחד לא יהיה צורך בפרויקטים מיוחדים שכאלו.

בנוסף, בעקבות דיון שערכתי בנושא מערך הנהיגה בצה"ל, הוחלט על קיום רפורמה בתפקיד הנהג שבמסגרתה יוגדר תקן נפרד לנהגי מפקד מנהגים כלליים, יקוצצו תקנים של נהגי מפקד ביחידות עורפיות ויקבעו קריטריונים ברורים לתפקיד זה. לכתבה בנושא שפורסמה לאחר הדיון הראשוני לחצו כאן.

בימים אלו אני עוסק גם בצמצום השירות ביחידות מחוץ לסד"כ (חיילים וחיילות שמשרתים בגופים אזרחיים תחת צה"ל) ובסוגיית המעקב אחר מימוש תכנית הפיטורין מצה"ל בצורה נאותה אך נחושה בהתאם להחלטת מערכת הביטחון. מוזמנים לקרוא קצת על הדיונים בנושא זה בכתבה כאן.

bikor-vaada

פעילות כיו"ר משותף בשדולה החקלאית

  • אני ממשיך להוביל ביחד עם נציגי התנועה הקיבוצית ותנועת המושבים, את המאבק בהקפאת הבנייה בקיבוצים ובמושבים. לצערי, זה נראה כאילו הממשלה לא רק שאינה רוצה לפתור את מצוקת הדיור, היא רוצה לשים מקלות בגלגלים להתיישבות העובדת ולפריפריה. בכנס שערכה התנועה הקיבוצית, אמרתי מול 300 חברות וחברי קיבוצים שגדשו את האולם כי הבירוקרטיה לא יכולה להיות מעל האזרחים, יש היום 150 אלף יחידות דיור מוקפאות במושבים והקיבוצים שניתן לשווק בפריפריה והממשלה לא מאפשרת זאת. בין היתר לאחר דיון משותף שארגנתי עם ראש רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן ועם המזכ"לים של התנועה הקיבוצית ותנועת המושבים, פניתי לראש הממשלה גם בכתב וגם בעל-פה להתערב בנושא ולהביא אותו לסיום.
  • אני מלווה ומוביל את הדיונים בוועדת הכלכלה בנושא משק החלב. בתקנות שרוצה להעביר הממשלה יש כמה סעיפים שעלולים להוות פתח לפגיעה עתידית בענף החקלאות וברפתנים הקטנים ואף חשש לפגיעה בפריפריה הגיאוגרפית. כך למשל, אחד הסעיפים קובע כי במקרים חריגים תהיה אפשרות ליצור שותפות חלב בין יצרנים שגרים רחוק מהייצור. השינוי המוצע יוצר פתח אפשרי למצב בו יגורו מפעילי הרפת במרכז הארץ הרחק מהרפתות שרובן תשארנה בפריפריה. אני פועל בוועדה להוספת רגולציה ופיקוח על חריגים אלו, ולחידוד הסעיפים שעלולים להוביל לפגיעה בענף ובנו, הצרכנים.

פעילות כיו"ר השדולה למען שילוב האוכלוסייה הבדואית בחברה הישראלית

בימים אלו, לאחר שהוחלט בממשלה להקפיא את חוק בגין ולהעביר את הטיפול באוכלוסייה הבדואית לשר החקלאות ופיתוח הכפר, יאיר שמיר, פניתי לשר שמיר והמלצתי לו על דרכי ההתמודדות עם הנושא שהועבר לטיפולו. לפירוט, תוכלו לקרוא מכתב שהעברתי לשר שמיר עם העקרונות אותם אני רואה לפתרון בעיית הקרקעות של האוכלוסייה הבדואית בנגב בלינק הבא. במקביל אני פועל למציאת פתרונות פרקטיים ל-11 היישובים הבדואים המוכרים שחלקם אינם מחוברים למים וחשמל וסובלים מהזנחה והיעדר תשתיות. במסגרת זו, אני מסייר בדרום, נפגש עם תושבים בדואים ועם גורמים משפיעים ובוחן הצעות שונות. בין השאר, במהלך החודש הקרוב, אניח הצעת חוק שתאפשר לחבר את כלל תושבי הכפרים המוכרים לחשמל באופן חוקי. בנוסף, אני עוסק במספר נושאים נקודתיים ומגלה שהפתרונות כולם מונחים לפנינו ואפשר לעשות הרבה מהלכים להגדלת האמון. בביקור שערכתי בשבוע שעבר בכפר אלסייד שהוכר לפני למעלה מעשור, שמעתי דברים קשים שאני ממליץ לכל ישראלי שמתעניין בנושא ללכת ולשמוע בכדי להבין עד כמה עמוקה ומורכבת הבעיה ועד כמה הפתרונות צריכים להיות קונסטרוקטיביים.


beduim-1 kfar-elsaid


הצעות חוק מרכזיות שהגשתי (ניתן ללחוץ על ההצעה לצפייה בהצעת החוק המלאה)

פעילות פרלמנטרית נוספת

במסגרת פעילותי הפרלמנטרית העליתי על סדר היום מספר נושאים נוספים, אני מזמין אתכם ללחוץ על הלינקים הבאים להרחבה:

  • בנושא המודל הכלכלי של נמלי ישראל בשאילתה לשר התחבורה - בעקבות שאילתא שהפניתי לשר התחבורה ופנייתי לח"כ פרופ' ברוורמן, נערך דיון בנושא בוועדת הכלכלה ובימים אלו, אני פועל לפרסום מחקר מקיף בנושא הצרכים הכלכליים של ישראל בבניית נמלים. לחצו כאן לצפייה בשאלתיי ובתשובת השר כ"ץ. להרחבה, אשמח אם תקראו מאמר שפרסמתי בעיתון דה מרקר (לקריאה, לחצו כאן).
  • בנושא אי שחרור חיילים מבית שמש להצבעה בבחירות - לחצו כאן לצפייה בשאילתא שהגשתי בנושא וכאן לקריאת כתבה בנושא מ"וואלה".
  • בנושא שאלת המיגון של הרכבת החדשה לשדרות - לחצו כאן לצפות בשאילתה דחופה שהפניתי לשר הביטחון בנושא.

hanegev

תודה

אחרי שנה בכנסת, זה הזמן שלי להודות לצוות המסור שלי אמיר ושיר שעובדים מסביב לשעון, ולצוות המתנדבים שלי רועי, ניר, טלי, זאק ורגב, שמלווים אותי ודואגים לטפל באינספור פניות ונושאים שבהם אני עוסק. בימים שבהם הערכים של תרומה לחברה מאבדים ממקומם לחומרנות, התנדבות ועבודה קשה למען מטרה, היא ממש לא דבר מובן מאליו. כאן בתמונה, כל הצוות, במפגש סיום מושב בשוק מחנה יהודה.

hazevet

כמה מילים לסיום

שמחתי לגלות את התעניינותכם, ולשתף אתכם בדעותיי בהתכתבויות בינינו במיילים בנושא אחוז החסימה ושירות הנשים במסגרת חוק השוויון בנטל. (למי מכם שעדיין לא שלח לי את כתובת המייל שלו, אשמח אם תעבירו אותה ל- This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.). אני קורא את התגובות, ומתייחס אליהן בבואי לקבל החלטה וגם משתדל להגיב לשאלותיכם/ן. אני גם אשמח אם תצטרפו לעמוד הפייסבוק שלי, בו תוכלו לקבל עדכונים שוטפים.

שוב, חג שמח לכם, לכן ולמשפחות. אני מקווה שגם במושב הבא ובמהלך השנה הקרובה נאכיל את הממשלה עוד יותר במרור, עד שנצליח באמת לשנות את סדרי העדיפויות והמדיניות בישראל.

לשמירה על קשר:
כתובת המייל שלי- This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
עוזריי הפרלמנטריים שעומדים לרשותכם:
אמיר קורן (פוליטי ודוברות)- 054-4557244
שיר סגל (פרלמנטרי) - 052-8799551

אנא שימרו על קשר.
שלכם,

עמר בר-לב

חבר הכנסת עמר בר-לב

חבר הכנסת עמר בר-לב (המחנה הציוני) חבר וועדת החוץ והביטחון בכנסת, יו"ר וועדת המשנה למוכנות צה"ל וביטחון שוטף, וממלא מקום בועדת הכספים. מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, מקים ויו"ר תנועת "אחרי!". ממייסדי תנועת "שלום עכשיו". ממייסדי חברת "איתוראן". פועל למען ביטחון ישראל, החזון הציוני ולמען צדק חברתי וחיזוק הדמוקרטיה בישראל.

חדשות ועדכונים מח"כ בר-לב

load more hold SHIFT key to load all load all

כל הזכויות שמורות לעמר בר-לב 2014 ©