-- הדפסה ---
עמר בר-לב חבר הכנסת עמר בר-לב, מפלגת העבודה http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg [email protected] מפלגת העבודה

ח"כ בר-לב בנאום נגד החוק "למניעת הסתננות" במליאת הכנסת

החוק “למניעת הסתננות" הוא חוק רע. החוק לא תואם את המוסר האנושי הבסיסי, את המוסר היהודי של עם שחווה על בשרו את מצוקת הפליטים במשך שנות דור, ועל הדרך גם כשל החוק ברמה הפרקטית כאשר בזבז כספי ציבור, בלי לתת פיתרון אמתי לבעיה. לכן התנגדתי לחוק שוב ושוב בגרסותיו השונות, לאורך כל הדרך.

12/12/2017

דברי ח"כ עמר בר-לב במליאת הכנסת:

החוק הזה, בגרסה כזאת או אחרת, עלה בכנסת הקודמת. ובכנסת הקודמת עמדת הסיעה של מפלגת העבודה הייתה להצביע נגד, מבחינתי, מהסיבות הברורות. לכן כשהחוק הזה הגיע פעם שניה בכנסת הזאת ועלה לדיון בסיעה, והיה דיון, אני הבעתי את דעתי ואמרתי שאני מתנגד לחוק, מאותן סיבות שהתנגדתי לו לפני שנתיים או שלוש, כשהוא עלה בכנסת הקודמת. הסיבות לא השתנו, המציאות לא השתנתה, החוק הוא חוק בעייתי ביותר. ואז, כמו בארגון דמוקרטי, הייתה הצבעה בסיעה, ובהצבעה בסיעה התברר לי שאני במיעוט ורוב חברי הסיעה הצביעו בעד החוק הזה. ולכן בקריאה הראשונה, כשהחוק הגיע, סיעת המחנה הציוני הצביעה בעד החוק. אני, בתור אחד שהתנגדתי לו, לא הייתי נוכח. מאפשרים לנו בדמוקרטיה שלנו – הדמוקרטיה שלנו היא דמוקרטיה מתקדמת ומאפשרים למי שזה ציפור נפשו, אנחנו קוראים לזה, לא להצביע. וכך היה. 

עכשיו, כשהחוק הזה מגיע לקריאה שניה ושלישית, כמובן שהדילמה הזאת חוזרת. אני, כמו אני מניח יתר חברי בסיעה, קיבלתי עשרות, עשרות SMS של חברי מפלגה, רובם צעירים, שמפצירים בי להצביע נגד החוק. ראשית, קצת התפלאתי למה דווקא אלי, שאני באמת הבעתי את ההתנגדות לחוק הזה, למה אותי הם מנסים לשכנע להצביע כנגד. אבל אני עניתי להם - דודי, אני אגיד לך מה עניתי לכולם. 

אז אני רוצה להקריא לכם מה אני שלחתי, את ההודעה ששלחתי לכל אלה שהפצירו בי להצביע נגד. כתבתי ככה: "יש בעיה עם הדמוקרטיה כשהרוב לא חושב כמוך. אי אפשר לדגול בדמוקרטיה רק כאשר הדמוקרטיה חושבת כמוך. כמי שהתנגד להצעה – אני – בישיבת הסיעה ונשאר במיעוט, כן, יש החלטת סיעה בנושא מסוים לאחר הצבעה דמוקרטית, לא נכון להצביע נגד. אפשר להיעדר מהצבעה, כפי שעשיתי בפעם הקודמת, וכך גם אעשה בפעם הזאת." 

מה שמעניין – וכאן אני מדבר אל חברי מפלגת העבודה ששלחו את ה-SMS האלה – מה שהכי מעניין זה התשובות שקיבלתי. חלק מהתשובות להתייחסות אמרו: אנחנו מבינים את דעתך, אנחנו מקבלים. כל הכבוד. אבל חלק מהתשובות אמרו: מה זה דמוקרטיה? בצורה כזאת או אחרת, חלק בצורה מאוד מאוד בוטה. חלק הסבירו לי שהמוסר עולה על הדמוקרטיה, חלק הסבירו לי שבמקרים מסוימים לא צריך דמוקרטיה. אני רק חושב לעצמי מה היה קורה אילו אנחנו היינו בקואליציה והייתה משמעת קואליציונית על כל מיני חוקים, ואם היינו בקואליציה – וכשאנחנו נהיה בקואליציה וברשות המבצעת וגם לנו יהיו ויכוחים עם בית המשפט העליון ויהיו מקרים, אני מניח, כמו שהיה בעבר, שבית המשפט העליון לא יחשוב כמונו, כשאנחנו נוביל את המדינה הזאת. אבל זו הדמוקרטיה; יש רשויות, יש הפרדת רשויות, יש בסופו של דבר החלטה של הרוב, וכל עוד הרוב לא רומס את דעת המיעוט הדמוקרטיה היא זאת שצריכה להמשיך להוביל אותנו, מכיוון שברגע שאין דמוקרטיה זה או דיקטטורה או כאוס מוחלט. 

אני מאוד שמח על מתקפת ההודעות האלה שעשו חברי מפלגת העבודה על חברי המחנה הציוני, והנה, זה נשא פרי. זה גם דמוקרטיה, כאשר אנשים מהשטח שולחים הודעות ומפצירים ואומרים את דעתם, בסופו של דבר זה עשה את העבודה. והנה, סיעת המחנה הציוני החליטה לתת חופש הצבעה בנושא הזה, ולכן, במסגרת חופש ההצבעה הזה ובמסגרת עמידה בלוחות הזמנים, אני אצביע נגד הצעת החוק הזאת. תודה רבה. 

­

חבר הכנסת עמר בר-לב

חבר הכנסת עמר בר-לב (המחנה הציוני) חבר וועדת החוץ והביטחון בכנסת, יו"ר וועדת המשנה למוכנות צה"ל וביטחון שוטף, וממלא מקום בועדת הכספים. מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, מקים ויו"ר תנועת "אחרי!". ממייסדי תנועת "שלום עכשיו". ממייסדי חברת "איתוראן". פועל למען ביטחון ישראל, החזון הציוני ולמען צדק חברתי וחיזוק הדמוקרטיה בישראל.