-- הדפסה ---
עמר בר-לב חבר הכנסת עמר בר-לב, מפלגת העבודה http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg [email protected] מפלגת העבודה

נאום בדיון מיוחד על רקע האפלייה של יוצאי אתיופיה במליאת הכנסת

ב-1984 כמפקד סיירת מטכ"ל זכיתי להשתתף באחד מהמבצעים החשאיים להעלאת יהודי אתיופיה. המראנו מאחד משדות התעופה המוארים במדינת ישראל ולאחר שעות ארוכות נחתנו בלב הישימון האפל בסודן.  

06/05/2015

ב-1984 כמפקד סיירת מטכ"ל זכיתי להשתתף באחד מהמבצעים החשאיים להעלאת יהודי אתיופיה.

המראנו מאחד משדות התעופה המוארים במדינת ישראל ולאחר שעות ארוכות נחתנו בלב הישימון האפל בסודן.  

בתוך דקות הסתופפו לתוך המטוס כמה מאות גברים, נשים, מבוגרים וילדים והמראנו חזרה לישראל.

בדרך חזרה התבוננתי בעולים החדשים עולי אתיופיה, הייתה זו הפעם הראשונה שראיתי אותם ולא יכולתי להשתחרר מהמחשבה  על השעות הספורות שלקח לנו להגיע מישראל המוארת למדבר החשוך לעומת החודשים הארוכים והחשוכים שהם צעדו לקראתנו. והם צעדו ללא שום ידיעה ברורה, רק על בסיס אמונה, שאי שם בקצה המסע שלא ברור מתי והיכן יסתיים נמצאת הארץ המובטחת.

בשנת 2006, כיו"ר תנועת אחרי אותה הקמתי, שמטרתה הייתה ועדיין הנה, חיזוק הקשר וההזדהות של נוער בפריפריה בעיקר הסוציואקונומית עם ערכי הדמוקרטיה, השוויון והעזרה הדדית באמצעות שרות משמעותי בצה"ל החלטנו לפתוח פרויקט מיוחד בקרב בני נוער יוצאי העדה האתיופית. היה ברור לנו כי צעירי העדה באים מרקע שונה ולכן בתחילת דרכם ולקראת השרות בצה"ל הם זקוקים בתחילה למסגרת ייחודית אך בהמשך   ההצלחה המלאה תמדד רק כאשר ישתלבו כשווים כחלק אינטגראלי מקבוצות הנוער האחרות באחריי.

2009 - יום אביבי אחד מודיעים לי כי מוטי וודג'ה יוצא העדה האתיופית, בוגר  סיירת מטכ"ל שלא הכרתי אישית, אז רואה חשבון באחד מהמשרדים המובילים במדינה יצא לבלות עם ידידו מהשרות ביחידה, אריה שוורץ, באחד ממועדוני הצעירים בנמל תל-אביב. בכניסה למועדון נתן הסלקטור לאריה להיכנס ולמוטי וודג'ה לא. סלקציה במדינת היהודים – לאן הגענו?? באותו יום ערכנו הפגנה ספונטנית בה פגשתי כמעט לראשונה את חברת הכנסת הטריה אז, שלי יחימוביץ', שלימים יחד עם ח"כ שלמה מולה חוקקו את החוק נגד תופעת 'הסלקציה' במועדונים.

2013- מוניתי ליו"ר ועמ"ש בחוץ וביטחון  למשאבי אנוש. לאור הכרותי עם כשלי המערכת, גם הצבאית לשילובם של יצואי העדה  בצה"ל החלטתי לטפל ולעקוב אחר מאמצים אלו בוועדה. וצה"ל מתאמץ ומשקיע כבר שנים. בעבר עם פחות הצלחה ולאחרונה יותר. לפני יותר משבוע נחשפנו לסרטון המזעזע בו שוטרים מכים  את דמאס פיקדה, חייל בן העדה האתיופית. אלמלא הצילומים סביר להניח כי דמאס היה עדיין במעצר ובחשד לתקיפת שוטרים. והוא לא היחיד! 

צפיתי בסרטון ומיד הגשתי בקשה לדיון דחוף, עוד לפני שזרנוקי המים שטפו את ככר רבין.

בישראל 2015 אין מקום לגזענות, ובטח לא בגוף האחראי על אכיפה ושמירת החוק.

אין גם מקום ללקיחת החוק לידיים,

אך במקרה זה, השוטרים המכים הם רק ה'ש.ג.',

החברה היא זו שחולה בנגע האפליה והגזענות,

וממשלות ישראל וראשי הממשלה העומדים בראשן ובפרט נתניהו שבתפקיד שנים רבות אחראים לאפלייה המתמשכת לא רק הש.ג.!

זרנוקי המים לא יכבו את השריפה, כי העדה האתיופית הגיעה כבר לנקודת הרתיחה.

היה אפשר וצריך היה למנוע את זה קודם.  

לצערנו רק כאשר הופכים אצלנו פה שולחן, דברים זוכים לתשומת לב רגעית, והממשלה מתייחסת. וגם זה בלי לקחת אחריות וכנראה ל"חמש עשרה דקות התהילה" בלבד.  כשרה"מ מעלה בפייסבוק תמונות עם החייל שהוכה ורושם "המשטרה מטפלת בכך, היא תעשה מה שצריך כדי לתקן את עצמה", אז אני מודאג. איפה לקיחת האחריות? איפה אתה והממשלה שלך נכנסים לתמונה ומטפלים?

במקום לדבר  על איך צריכה להתנהל הפגנה, צריך לדבר על איך צריכה להתנהל ממשלה. במקום להצטלם עם החייל שבוע אחרי המקרה ורק לאחר שיש הפגנות כאלו סוערות, שנתניהו וממשלתו ישאלו את עצמם כיצד היא צריכה לשלב, על איך מוקיעים אלימות או התנכלות ועל  איזה עונש ראוי לשוטר שסרח ( ולא, השעיה בלבד לא מספיקה). אי אפשר להסתפק בחיבוק ואימוץ הקהילה עכשיו שהדברים בכותרות, ולהתעלם ממנה כשהם לא.

  

עוד פרסומים באתר בנושאים דומים
חבר הכנסת עמר בר-לב

חבר הכנסת עמר בר-לב (המחנה הציוני) חבר וועדת החוץ והביטחון בכנסת, יו"ר וועדת המשנה למוכנות צה"ל וביטחון שוטף, וממלא מקום בועדת הכספים. מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, מקים ויו"ר תנועת "אחרי!". ממייסדי תנועת "שלום עכשיו". ממייסדי חברת "איתוראן". פועל למען ביטחון ישראל, החזון הציוני ולמען צדק חברתי וחיזוק הדמוקרטיה בישראל.