עמר בר-לב חבר הכנסת עמר בר-לב, מפלגת העבודה http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg [email protected] מפלגת העבודה

טור בנושא הצורך בפיקוח על מערכת הביטחון / הארץ

טור תגובה של ח"כ עמר בר-לב לטענות של פרופ' יגיל לוי בעקבות ריאיון שהעניק ח"כ בר-לב למגזין "דה מרקר".

טור תגובה של ח"כ עמר בר-לב לטענות של פרופ' יגיל לוי בעקבות ריאיון שהעניק ח"כ בר-לב למגזין "דה מרקר".

אפשר וצריך לפקח על מערכת הביטחון - לקריאה באתר "הארץ" לחצו כאן

הטור המלא:

פרופ' יגיל לוי פירסם מאמר בעמודים אלה, תחת הכותרת "הפיקוח מנפח את תקציב הביטחון" ("הארץ", 1.6). המאמר נכתב בתגובה על ריאיון אתי, שפורסם ב־TheMarker כמה ימים קודם לכן (27.55).

צר לי, שלוי לא קרא בעיון את הראיון — אין בו אף לא מלה אחת על "ניפוח" תקציב הביטחון ולא על הצורך בהקטנתו. וזה לא מקרי. טענתי המרכזית היא, כי קשה לוועדת חוץ וביטחון לקבוע עמדה כלשהי בנושא התקציב מפני שאין מוצגים בפניה חלופות, סדר עדיפויות או התלבטות ביחס לתוכנית השנתית של צה"ל, וכנגזר מכך ביחס לתקציב. התייחסותי היחידה לעניין התקציב בראיון היתה: "אינני חושב שהבעיה שלנו לקבל או להשיג עוד ביטחון או עוד הרתעה היא עוד כסף". ועל כך הרחבתי כי יש צורך דחוף, לדעתי, בעדכון תפישת הביטחון ותורת הלחימה של צה"ל.

במאמר של פרופ' לוי היו טענות שגויות נוספות, שנתלו בראיון אתי.

לוי טוען, כי "ההוצאה על צריכה ציבורית ביטחונית עלתה ביותר מ–40% מאז שנת 1995", ואינו מציין, כי תקציב המדינה כולו גדל באותן שנים בכ–40%. התמ"ג לנפש עלה ב–74%, והחלק היחסי של הוצאות הביטחון מהתמ"ג ירד בתקופה זו מ–8.5% ל–4.8%. כלומר, לפי החישוב הזה, תקציב הביטחון לא רק שלא גדל, הוא אפילו הצטמצם באופן יחסי.

בהמשך מציין לוי, כי "בשנת 2003 מונה לראשונה חשב למשרד הביטחון מטעם משרד האוצר. במלים אחרות, תקציב הביטחון התנפח למרות הידוק הפיקוח הפרלמנטרי עליו". כאן לוי טועה ומטעה. ראשית, האם הוא רואה משהו רע במינוי חשב למשרד הביטחון? ושנית, האם אין הוא מבדיל בין הרשות המבצעת (משרד האוצר) לבין הרשות המחוקקת (ועדות הכנסת)?

גם החשש שלוי מעלה, כי "חבר כנסת אחד יתנה את הצבעתו לאישור התקציב בהגדלת שכר החיילים, השני יתנה את תמיכתו במיגון המתנחלים, השלישי יתנה זאת בהגנה על פלסטינים מפני מתנחלים...", איננו רלוונטי ואינו עומד במבחן המציאות. הניסיון הקצר שלי בוועדת חוץ וביטחון מלמד, כי ברוב דיוניה לא קיימת החלוקה המקובלת בכנסת בין קואליציה לאופוזיציה. וגם אם כן, הרי מהות הדמוקרטיה מתבססת על הזכות והחובה של נבחרי הציבור לבטא את השקפתם ואת הציבור שבחר בהם ולהשתמש בכלים הפרלמנטריים העומדים לרשותם.

רק כדוגמה אוכל להביא את הדיון המשותף של יריב לוין כראש הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון ושלי, כיו"ר ועדת המשנה למשאבי אנוש, בדרישה להעלות את דמי הקיום של חיילי הסדיר לאחר שנים ארוכות של הקפאה. התוצאה המבורכת היתה החלטת שר הביטחון להעלותם.

אך האמירה התמוהה ביותר בעיני היא המסקנה הבלתי מבוססת של לוי, ולפיה "לא רק שהפיקוח הפרלמנטרי אינו מונע את התנפחות התקציב, אלא שהפיקוח אפילו מעודד את התנפחות התקציב". אין שום נתון או בסיס במאמרו התומך בטענתו זו. מעבר לכך, לא ברור אם לוי מציע לבטל כליל את הפיקוח הפרלמנטרי של הכנסת על הממשלה, ואם כן — האם יש לבטל כליל את הפיקוח של הוועדות בכנסת, או שמא רק הפיקוח של ועדת חוץ וביטחון?

זהו תפקידנו כחברי ועדת חוץ וביטחון: לפקח על מערכת הביטחון ולמתוח ביקורת במידת הצורך. לשם כך אנו זקוקים לארגז כלים יעיל, שיש להוסיף לו כלי פיקוח ובקרה נוספים.

עוד פרסומים באתר בנושאים דומים
טראמפ הכיר ביתרונו של הסכם הגרעין על פני ביטולו

מתוך ראיון לתכנית ,זוג או פרט' בערוץ הכנסת, עם דפנה ליאל וברק רביד

שלא נתבלבל, הפיוס הפלסטיני הוא לא בין הפתח והחמאס לבין ישראל.

מתוך ראיון ב-10.10.17 לתכנית שבע אקטואלי בכאן11 על הפיוס בין פתח לחמאס

50 שנה ל"מסדר הלוחמים" ו-70 שנה להקמת המדינה

 אני שמח לשתף אתכם בדברים שנשאתי היום באירוע לפתיחת התערוכה ההיסטורית והמיוחדת 50/70 - מרסל ינקו מאייר את חיים חפר, במוזיאון ינקו דאדא בעין הוד

צל"ש או טר"ש? הדו"ח על התכנית הרב-שנתית של צה"ל

הדו"ח על התכנית הרב-שנתית של צה"ל (תר"ש גדעון) שהתפרסם היום מדגיש נקודת תורפה קריטית - אין לישראל תפיסת ביטחון לאומי, תפיסת ביטחון האמורה להיות מגובשת ומוצגת על ידי הדרג המדיני.

"למרות ההפחדות מצד נתניהו ואחרים, אזרחי ישראל יכולים להמשיך לישון בשקט" ח"כ בר-לב אצל שי ושרון

צפו בראיון שנערך איתי אצל שי ושרון, ערוץ 2 - על הגבול הצפוני, הגרעין האיראני, חוק הגיוס וביטחון ישראל בכלל

בשביל הבנים הדרוזים - רצים יחדיו שכם אל שכם

זכות גדולה נפלה בחלקי להזניק את מרוץ "בשביל הבנים הדרוזים" ולהשתתף בו, מה שהפך גם עבורי למסורת שנתית.

לזכרם של הלוחמים כמיל שנאן והאיל סיתאוי

 בשעות אלו מובאים למונחות שני לוחמים, אחינו מהעדה הדרוזית, מלח הארץ, שנפלו בעת מילוי תפקידם בהגנה על המדינה. אני שולח תנחומיי הכנים למשפחותיהם של כמיל שנאן, בנו של חברינו היקר חבר הכנסת לשעבר שכיב שנאן, והאיל סיתאוי. מי יתן ולא תדעו עוד צער. 

חבר הכנסת עמר בר-לב

חבר הכנסת עמר בר-לב, מתמודד לראשות מפלגת העבודה. חבר וועדת החוץ והביטחון בכנסת. מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר. מקים תנועת "אחרי!". ממייסדי תנועת "שלום עכשיו". ממייסדי חברת "איתוראן". פעיל למען ביטחון ישראל ולמען צדק חברתי וחברה נאורה ומתקדמת בישראל.

חדשות ועדכונים מח"כ בר-לב

load more hold SHIFT key to load all load all

כל הזכויות שמורות לעמר בר-לב 2014 ©