עמר בר-לב חבר הכנסת עמר בר-לב, מפלגת העבודה http://omerbarlev.co.il http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg [email protected] מפלגת העבודה

הטנק ונשיא הונדרס

חיבור בין שני סיפורים

"הטנק" ונשיא הונדורס. 

אתמול בלילה סיימתי לקרא את ספרו של אסף ענברי "הטנק". ספר מעניין, מאוד קריא ומאוד ישראלי (אולי של פעם...). הספר מספר את סיפורם של כל אלו שטענו לאורך השנים שהם אלו שעצרו את הטנק הסורי שפרץ לקיבוץ דגניה ב-48. על-פי ענברי, מתברר שהיו כמה וכמה כאלו. ככל שהעמקתי בקריאת הספר כך נוכחתי שהדמויות בו הן אמתיות וסיפורן לפני "עצירת הטנק" ואחריו הן אמת. 

אז אתם בוודאי שואלים מה הקשר בין הספר לנשיא הונדורס חואן אורלנדו הרננדס, היחיד מבין "מנהיגי" העולם שעומד לכבד אותנו בטקס הדלקת המשואות הממשמש ובא? 

ובכן, אחד הסיפורים בספר הוא על בורקה בר-לב (אין כל קשר משפחתי), ילד ניצול שואה שהיה בין המגינים על דגניה א' והוא זה שזרק על הטנק הסורי את בקבוק המולוטוב המפורסם ועצר אותו (כאמור בספר ישנם עוד כמה הטוענים לכתר). לאחר קום המדינה ועם השנים התקדם בורקה בצה"ל, הגיע לדרגת אלוף משנה ומונה לנציג ישראל באוגנדה. מכאן אני מכיר את הסיפור וכל מילה בו היא אמת.

מתוקף כך, בורקה היה האדם הקרוב ביותר והמשפיע ביותר על אידי אמין, רמטכ"ל אוגנדה, שלימים לאחר הפיכה צבאית מינה את עצמו לנשיא אוגנדה, והיה נשיאה בזמן שנחטף מטוס איר-פראנס לאנטבה.

בעודו רמטכ"ל (וכאן מתחיל הקשר לנשיא הונדורס) הוא הוזמן יחד עם ראשי מדינות ורמטכ"לים נוספים להשתתף במצעד צה"ל בירושלים ביום העצמאות ה-20 (1968) למדינת ישראל (הערת ביניים – באותה תקופה אבי היה רמטכ"ל צה"ל ואני זוכר שאידי אמין התארח גם בביתנו – זה לא מופיע בספר). 

מכיוון שהמצעד נערך בירושלים, אף ראש מדינה ו/או רמטכ"ל נוסף לא נעתר להזמנה, ורק רמטכ"ל צבא אוגנדה, אידי אמין, היה אורח הכבוד של מדינת ישראל ביום עצמאותה ה-20. כך גם היום, 50 שנה אחרי, נשיא הונדורס הוא ראש המדינה היחיד שנאות לחגוג עמנו את יום העצמאות ה-70 למדינה. 

אז מה למדנו מזה? איך זה נגמר עם אידי אמין - אנחנו יודעים, וכנראה שלא למדנו כלום מכך.

Image may contain: 1 person, text

חבר הכנסת עמר בר-לב

חבר הכנסת עמר בר-לב (המחנה הציוני) חבר וועדת החוץ והביטחון בכנסת, יו"ר וועדת המשנה למוכנות צה"ל וביטחון שוטף, וממלא מקום בועדת הכספים. מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, מקים ויו"ר תנועת "אחרי!". ממייסדי תנועת "שלום עכשיו". ממייסדי חברת "איתוראן". פועל למען ביטחון ישראל, החזון הציוני ולמען צדק חברתי וחיזוק הדמוקרטיה בישראל.

חדשות ועדכונים מח"כ בר-לב

load more hold SHIFT key to load all load all

כל הזכויות שמורות לעמר בר-לב 2014 ©