-- הדפסה ---
עמר בר-לב חבר הכנסת עמר בר-לב, מפלגת העבודה http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg [email protected] מפלגת העבודה

חוק הלאום - זו לא פזיזות, זו מדיניות

אף אחד לא קונה את זה שחוק הלאום התפלק לממשלה הזו באישון לילה - הוא פועל יוצא ומזוקק של מדיניות.

27/07/2018

אף אחד לא קונה את זה שחוק הלאום התפלק לממשלה הזו באישון לילה, או “נחקק בפזיזות” כדברי השר כחלון - הוא פועל יוצא ומזוקק של מדיניות. מדיניות של רדיפה, של תחושת עליונות ואפליה ממוסדת, אותה מוביל קומץ הימין הלאומני בקואליציה, ואחריו נשרכים כל היתר. 

למדינת ישראל כבר היה "חוק לאום" שנקרא מגילת העצמאות. מגילת העצמאות קבעה שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, מדינה ש"תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה; תהא מושתתה על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין; תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות". אבל חוק הלאום שחוקק בשבוע שעבר למעשה מחליף את מגילת העצמאות.

מי שהוא “אח” של העדה הדרוזית, לא יכול להתעלם בבוטות ממנה ומאנשיה, ובשום אופן לא יכול להקריבם עבור קופון פוליטי. הוא חייב לצאת ולהלחם למענם ממש, בכל מזג אוויר, במעשים. 

אלו לא רק הדרוזים שנפגעים מהמדיניות של הממשלה הזו, וגם לא רק הבדואים והצ'רכסים, או "רק" חמישית מאזרחי ישראל ששפתם הערבית מלחיצה את מסדרונות השלטון - זה אנחנו, כחברה, שנפגעים ממיסודה של אפליה וגעזנות, ששמה בינינו חומות ומבטלת אותנו כשווים בפני החוק, ואחד בפני השני.

אותו “פגם בחקיקה”, כפי שתיאר השר בנט בדיעבד, הוא למעשה פגם עמוק במחשבה, בתפיסת עולמה של הממשלה הזו, לפיה - יש אנשים ששווים יותר ויש שפחות, ויש מגזרים, לאומים, קהילות, שפות ותרבויות שהם מושא להתעמרות. כך התואר “מדינה יהודית ודמוקרטית” בו מתהדרים כלפי חוץ, מתרוקן אט אט מתוכן, כשהדמוקרטיה נעלמת והשוויון נכחד.

יש שאמרו שחוק הלאום הוא תיאורתי מדי, שאין בו היבטים פרקטיים הקשורים לחיי היום-יום שלנו, ולכן הוא לא מעניין אף אחד. זו טעות - החוק המיותר הזה מכה גלים בשטחנו, גלים מיותרים של פילוג.

Image may contain: 3 people, people smiling, text

עוד פרסומים באתר בנושאים דומים
חבר הכנסת עמר בר-לב

חבר הכנסת עמר בר-לב (המחנה הציוני) חבר וועדת החוץ והביטחון בכנסת, יו"ר וועדת המשנה למוכנות צה"ל וביטחון שוטף, וממלא מקום בועדת הכספים. מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, מקים ויו"ר תנועת "אחרי!". ממייסדי תנועת "שלום עכשיו". ממייסדי חברת "איתוראן". פועל למען ביטחון ישראל, החזון הציוני ולמען צדק חברתי וחיזוק הדמוקרטיה בישראל.