עמר בר-לב חבר הכנסת עמר בר-לב, מפלגת העבודה http://omerbarlev.co.il http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg [email protected] מפלגת העבודה

האם ליברמן שר ביטחון טוב?

שר הביטחון ליברמן לא שם את מלא כובד משקלו על המלצתם של ראשי מערכת הביטחון.

האם ליברמן שר ביטחון טוב?
בימים הנוראיים ערב יום כיפור לאחר שנתיים וחצי בתפקיד שר הביטחון הגיע הזמן לעשות חשבון נפש ולשאול האם אביגדור ליברמן הוא שר ביטחון טוב? מי הוא שר ביטחון רע?

שר ביטחון רע הוא שר שאיננו מכיר במגבלות הכוח, שר ביטחון רע זה שר ביטחון שלא מקבל את עמדת הרמטכ"ל והמטכ"ל בנושאים צבאיים מקצועיים שבסמכותם ושמתבלבל וחושב שהוא רמטכ"ל על. אם כך, ליברמן איננו שר ביטחון רע. כי בניגוד לליברמן הקודם שהכריז שהוא יכריע את החמאס והוא יחסל בתוך 48 שעות את הנייה, ליברמן השר הבין שלא נכון לחסל את הנייה למרות שזה אפשרי כמעט בכל רגע נתון. כך גם הוא הבין שלא נכון לה לישראל להכריע את החמאס למרות מאות הפצמ"רים שנורו על ישובי עוטף עזה בחודשים האחרונים.

ומי הוא שר ביטחון טוב? שר ביטחון טוב הוא שר שניחן בראיה רחבה שמבין שביטחון לאומי איננו רק מודיעין מטוסים וטנקים, ובעיקר שיש לו את אומץ הלב והנחישות להתמודד עם הסכסוכים הלאומיים של ישראל עם שכנותיה ואם לא לפתור אותם לחלוטין לפחות לצמצם את סיכויי התלקחותם. ליברמן השר הצעיר לפני שנתיים וחצי דווקא התחיל טוב כאשר הכריז על מדיניות ביטחון חדשה באיו"ש לה קרא מדיניות מקל וגזר. במקל בו תמיד ידענו להשתמש החליט ליברמן להוסיף את מדיניות הגזר - גזר לערים ומחוזות באיו"ש שלא יעודדו טרור ואף ימנעו אותו מתחומם.

זו הייתה תוכנית 13 הפרויקטים של ליברמן באזורי C באיו"ש שגובשה על-פי המלצת גורמי הביטחון. עיקרה של התוכנית היה לאפשר לפלסטינים לקדם פרויקטים אזרחיים באותם אזורי C שאינם פוגעים בביטחון ישראל - מבנית בית חולים בסמוך לשכם ועד לבנית שכונות מגורים שאחת מהן הייתה אמורה להבנות מזרחית לקלקיליה.

אבל הצהרה על מדיניות לחוד וביצוע לחוד.

במאבק בתוך הקבינט נכנע שר הביטחון ליברמן לשר החינוך בנט לאמץ את התוכנית שגורמי הביטחון המליצו עליה מתוך מטרה לחזק את ביטחונם של אזרחי המדינה ואשר הוא עצמו השתכנע בנחיצותה. אך זה לא הכל, גם את המלצת צה"ל והשב"כ להגדיל את מספר אשורי העבודה בישראל לפלסטינים מאיו"ש לא הצליח שר הביטחון לאשר בקבינט. גם זו הייתה ונותרה המלצה חדה של גורמי הביטחון הטוענים גם היום שתוספת מקומות עבודה בישראל לפלסטינים תשפר את מצבם הכלכלי ותשפר את ביטחונם של אזרחי המדינה.

ליברמן השר הטרי לפני כשנתיים אמר בראיון לעיתון ערבי נפוץ במזה"ת שבמידה והחמאס יפסיק לחפור מנהרות התקפיות ויפסיק לירות רקטות על ישראל, ישראל תסייע לפיתוח כלכלי ברצועה כולל נמל עמוק מים בעזה. ומה עשה השר בשנתיים הראשונות לתפקידו בתקופה בה הקפיד החמאס על שקט כמעט מוחלט, וישראל מצאה פיתרון למנהרות ההתקפיות ופועלת לישומו? כלום! דיבורים לחוד ומעשים לחוד. ליברמן השר גם לא שעה לדבריהם של הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש אמ"ן שהציגו לפני למעלה מששה חודשים עמדה אחידה בפני הקבינט עלפיה הם קבעו שהמצב ההומניטארי בעזה כל כך רע ומתדרדר שלא יוכל להמשיך כך.

ולכן לטענתם רק שיפור במצב ההומניטארי ברצועה שהוא בידי הקבינט להחליט, רק הוא יכול למנוע את המלחמה הבאה. שר הביטחון ליברמן לא שם את מלא כובד משקלו על המלצתם של ראשי מערכת הביטחון ואכן הפצמ"רים והרקטות לא איחרו לבא כמו גם השרפות בעוטף - אבל למי זה באמת אכפת?

ועכשיו במקום לפעול ליישום צעדים פורצי דרך שעל חלקם הוא בעצמו הכריז רק לפני שבועות ספורים (מסוף מטענים לעזתים בקפריסין - זוכרים?), השר כמו הממשלה כולה מתחבטים בשאלה מה בין הסדר להסדרה? ומה טבעה של אותה הסדרה?

לכן לשאלה האם ליברמן הוא שר ביטחון טוב? התשובה לצערי היא לא!

חבר הכנסת עמר בר-לב

חבר הכנסת עמר בר-לב (המחנה הציוני) חבר וועדת החוץ והביטחון בכנסת, יו"ר וועדת המשנה למוכנות צה"ל וביטחון שוטף, וממלא מקום בועדת הכספים. מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, מקים ויו"ר תנועת "אחרי!". ממייסדי תנועת "שלום עכשיו". ממייסדי חברת "איתוראן". פועל למען ביטחון ישראל, החזון הציוני ולמען צדק חברתי וחיזוק הדמוקרטיה בישראל.

חדשות ועדכונים מח"כ בר-לב

load more hold SHIFT key to load all load all

כל הזכויות שמורות לעמר בר-לב 2014 ©