עמר בר-לב חבר הכנסת עמר בר-לב, מפלגת העבודה http://omerbarlev.co.il http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg [email protected] מפלגת העבודה

הסכם השלום עם מצרים ואני - הסיפור

הסכם השלום ואני: לפני למעלה מ-30 שנה עבדתי כאגרונום בתחנת ניסיונות בערבה, וחלק משדות הניסויים שלנו היו מזרחית לקו הירוק, בתוך הערבה הירדנית.

שנים אחרי זה, חזרתי לשרות בצה"ל (למעשה פעמיים), כאשר בפעם השנייה, לפני 25 שנה, שימשתי כחבר בוועדה הצבאית שנשאה ונתנה עם הירדנים על הסכם השלום. אחת מהמשימות שלנו הייתה להכשיר את אותם שטחים חקלאיים שהיו בשטח הירדני, ולדאוג שבמסגרת ההסכם יותר לנו, לחקלאי הערבה ועמק הירדן, להמשיך ולעבד את אותן חלקות חקלאיות. והצלחנו.

והנה כמו בצירוף מקרים קוסמי, אחרי 24 שנים הודיעה הממלכה הירדנית, דווקא אתמול, ביום הזיכרון הממלכתי ליצחק רבין ז"ל כי הנספחים להסכם השלום לא יוארכו.

24 שנים מחזיק מעמד השלום עם הירדנים, 24 שנים של שיתוף פעולה ביטחוני ושקט מבורך. 

אז אם כל כך טוב, מה הוביל את הירדנים להודעה הזו אתמול? האם מאז פריצת הדרך של רבין, עשינו משהו שהוא מעבר לחובתנו על-פי ההסכם? ומה עשה נתניהו וממשלתו בעשור האחרון לחיזוק הקשר עם ירדן?

אז התשובה היא כזו: לא רק שלא שיפרנו את היחסים עם הירדנים, אלא שבמספר הזדמנויות ממשלת נתניהו אף פגעה בהם, העליבה אותם וכמעט שהפרה את ההסכם.

על-פי ההסכם, האחריות להסדרים על הר הבית הם של הווקף הירדני. אבל זה לא הפריע ולא מנע מחברי כנסת לעלות להר הבית ולהתפלל בניגוד להסכם. זה גם לא עצר את משבר המגנומטרים המביך שיצרה הממשלה, ושלא להזכיר את אותו מקרה אומלל של מאבטח ישראלי שירה למוות בשוגג באזרח ירדני אך התקבל פה על-ידי נתניהו כגיבור.

אני רק יכול לקוות שנתניהו יתפכח במהרה, ויעשה הכל כדי למנוע את התפוררות הסכם השלום עם ירדן - כי אפילו ביומו הגרוע ביותר, עדיף השלום על המלחמה.

לנאומי המלא מעל בימת הכנסת >>

https://youtu.be/b4Q9J43FUtI

ישראל ירדן

חבר הכנסת עמר בר-לב

חבר הכנסת עמר בר-לב (המחנה הציוני) חבר וועדת החוץ והביטחון בכנסת, יו"ר וועדת המשנה למוכנות צה"ל וביטחון שוטף, וממלא מקום בועדת הכספים. מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, מקים ויו"ר תנועת "אחרי!". ממייסדי תנועת "שלום עכשיו". ממייסדי חברת "איתוראן". פועל למען ביטחון ישראל, החזון הציוני ולמען צדק חברתי וחיזוק הדמוקרטיה בישראל.

חדשות ועדכונים מח"כ בר-לב

load more hold SHIFT key to load all load all

כל הזכויות שמורות לעמר בר-לב 2014 ©