עמר בר-לב חבר הכנסת עמר בר-לב, מפלגת העבודה http://omerbarlev.co.il http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg [email protected] מפלגת העבודה

מאמריו של ח''כ בר-לב לעיתוני ההתיישבות העובדת

לתפיסתי, החקלאות הארצישראלית היא התגלמות הציונות בצורתה הברורה והמזוקקת ביותר. 

נוסח מאמרו של ח"כ עמר בר-לב (העבודה), יו"ר השדולה החקלאית בכנסת - בעיתון הזמן הירוק וקו למושב 7.2.18:

בשנת 1980 סיימתי את התואר הראשון בפקולטה לחקלאות ברחובות כאגרונום. תחום התמחותי היה "קרקע ומים" ועברתי לדרום הערבה לעבוד בתחנת הניסיונות החקלאית ביוטבתה. במבט משועשע לאחור נראה לי שהבחירה בקרקע ומים שבמילה אחת זה "בוץ" רמזה כבר אז שכעבור שנים בהן חזרתי לסיירת מטכ"ל והשתחררתי אמצא עצמי בבוץ הפוליטי  – הנטייה להתעסק בבוץ הייתה כנראה כבר אז חבויה עמוק בתוכי. החיבור הזה בין החינוך שקיבלתי בבית (אמא בת אשדות יעקוב ואבא בפלמ"ח מהכשרה בנען ועד לבית אלפא), לבין השרות ביחידה לצד יוצאי ההתישבות העובדת, הלימודים בפקולטה והעבודה ביוטבתה כל אלו קשרו קשר אמיץ ביני לבינכם.

תפיסת עולמי הציונית והקשר להתיישבות העובדת אינם מסתכמים רק בהשקת עולם הערכים שלי ושלכם. לתפיסתי, החקלאות הארצישראלית היא התגלמות הציונות בצורתה הברורה והמזוקקת ביותר. הכרה זו היא אשר מניעה אותי שוב ושוב במאבקים רבים, חשובים וצודקים למען הקיבוצים ולצד ההתיישבות העובדת. 

לצערי הרב ממשלת ישראל בוודאי הנוכחית כמו גם זו שקדמה לה המובלות על-ידי אותו ראש ממשלה אך על-ידי שרי חקלאות ושרי אוצר ממפלגות אחרות גמלו בליבן להביא את ענף החקלאות בארץ לפת לחם. שורה ארוכה של גזרות שנאלצתם להתמודד עמן במהלך העשור האחרון. חלקן אמנם מידי שמיים אך חלק ניכר גם מידי ממשלת ישראל. כך למשל אחת ההחלטות הראשונות של שר האוצר הקודם יאיר לפיד היה לבטל את ההשקעה של 100 מליון ₪ לשנה בשיפור התשתיות בקיבוצים הותיקים, או לחילופין ההחלטה של שר האוצר הנוכחי כחלון לאשר יבוא דגים לקראת חג הפסח בשנה שעברה שכמעט חיסל את ענף המדגה בעמק המעינות. בנוסף, פערי התיווך הגבוהים למוצרי חקלאות, הפחתת מכסי מגן על תוצרת חקלאית; הפקעת שטחי חקלאות לטובת ערים בשרירותיות וללא תכנון ארוך טווח, וכמובן, תיקון 27 לחוק המים שהסב לקיבוצים ומושבים רבים נזק רב שעדיין לא ניתן לו מרפא. כל אחד מהגורמים האלה, כשלעצמו, יש בו כדי להחליש את החקלאות. השילוב של כל הגורמים הללו הוא פשוט קטלני. כל אלה מעידים באופן מובהק שהממשלה המכהנת רואה בענף החקלאות נטל על המשק הישראלי. ענף ארכיוני מיותר שהעוסקים בו הם רומנטיקנים חסרי תקנה במקרה הטוב, או פשוט משוגעים במקרה הרע.  

כבר כשנבחרתי לכנסת ה-19 הקודמת חרטתי על דגלי את מאבקם של החקלאים וההתיישבות העובדת. לקחתי על עצמי להיות נציגה של ההתיישבות העובדת בכלל ושל הקיבוצים בפרט במפלגת העבודה והמשכתי בתפקיד זה כיו"ר השדולה החקלאית, שהיווה עבורי שליחות חשובה גם בכנסת החולפת. בכנסת ה-20 המשכתי להוביל את השדולה החקלאית עם חברים חדשים שהצטרפו לכנסת. בשנים אלו הובלתי את המאבק הפרלמנטרי לטובת בנייה במושבים ולמען סיום הקפאת הבנייה בקיבוצים מול רמ"י. הגשתי הצעת חוק לפיקוח על פערי התיווך על תוצרת חקלאית ועמדתי לצדם של החקלאים במאבקם נגד ביטול המכסים על ייבוא תוצרת שבסופה לא הביאה להורדת מחירי המוצרים אך הגדילה את פערי התיווך. פעלתי למען החקלאים והקיבוצים בעוטף עזה אשר חיים שנים רבות במציאות בלתי אפשרית ומתפקדים כקו הגנה ראשון מול חמאס ונאבקתי למען מגדלי הביצים והפטם בגליל, בעלי הרפתות הקטנות בפריפריה, מגדלי הדבש והדבורים ומגדלי הדגים בבקעת בית שאן. 

אבל חברי הממשלה הנוכחית והקודמת מביטים במציאות בציניות ורק דרך שורת הרווח וסבורים שאם קשה לענפי חקלאות מסוימים לשאת עצמם כלכלית מוטב שיעברו מן העולם למרות שחלקם חיוניים. 

לכן ראוי שנזכיר לממשלתו המנוונת של ביבי שכיבוש העבודה והקרקע באמצעות החקלאות באו לעולם שלובים יד ביד עם הציונות.  כל זאת מתקיים באירופה וגם באמריקה הקפיטליסטית אבל נכון עוד יותר במדינה מוקפת אויבים שנמלי הים והאוויר שלה מצויים תחת איום תמידי, החקלאות מעניקה ביטחון תזונתי. ושהשטחים המעובדים, והלא מיושבים, לאורך גבולות המדינה הם המקנים לה בין היתר את אחיזתה המעשית במרחבי הספר.

כך היה עוד מימי טרומפלדור שתבע את הסיסמה: ״במקום שבו עוברת המחרשה, שם יהיה הגבול״ וכך נכון גם היום כאשר בלוני ועפיפוני התבערה של חמאס חורכים את שדותיהם של קיבוצי עוטף עזה והופכים יבולים וקרקעות מוריקות לאפר. 

החקלאות היא, משאב אסטרטגי הראוי להתייחס אליה כפי שמתייחסים למערכת הביטחון, התשתיות התחבורתיות החינוך והבריאות- כאל פרויקט תשתית לאומי. אצלנו בעבודה לא נזרוק את התנועה הקיבוצית מתחת לגלגלים ברגע שיידרש הקיצוץ התקציבי הראשון כפי שעשה יאיר לפיד בכהונתו כשר אוצר. סדר העדיפויות המעוות הזה, לפיו ההתיישבות העובדת היא החמור התורן חייב להשתנות.

רק נציגות ערה, נחושה ולוחמנית יכולה לצלוח במשימה הזו. 

אני אמשיך להיאבק למען ההתיישבות העובדת והקיבוצים כל עוד תינתן לי ההזדמנות. יחד אדאג לכך שגם מחר ומחרתיים תקבל החקלאות הישראלית את התמיכה הנדרשת לה כד שתוכל להמשיך ולהתקיים בכבוד ולקיים את תפקידה הציוני.

הזמן הירוק 

"הלוואי והיו עוד הרבה אנשים כמוך בפוליטיקה הישראלית" זאת ועוד -

מה אומרים ראשי ההתיישבות העובדת על ח"כ עמר בר-לב?

צפו >> https://www.youtube.com/watch?v=Xd5QkPzfUN0

 

מוזמנות ומוזמנים לשתף גם את הפוסט בפייסבוק :

אומרים שישראל היא אומת הסטארט-אפ, וזה נכון. לא רק בהיי-טק. ההתיישבות העובדת, הקיבוצים, המושבים, החקלאות - הם הסטארטאפיסטים בזכותם הציונות עשתה ועושה אקזיט. 

אני איתם בכל המאבקים, נלחם איתם בשוחות שכם אל שכם, והיום, בצו השעה - הם מתייצבים לצדי. זו ידידות אמת, ששורשיה נטועים עמוק בליבנו עם הבטחה ברורה שכל עוד אנו יחד - הם ימשיכו לצמוח.

 https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1353636864777974&id=156632191145120

מודעה קו למושב

חבר הכנסת עמר בר-לב

חבר הכנסת עמר בר-לב (המחנה הציוני) חבר וועדת החוץ והביטחון בכנסת, יו"ר וועדת המשנה למוכנות צה"ל וביטחון שוטף, וממלא מקום בועדת הכספים. מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, מקים ויו"ר תנועת "אחרי!". ממייסדי תנועת "שלום עכשיו". ממייסדי חברת "איתוראן". פועל למען ביטחון ישראל, החזון הציוני ולמען צדק חברתי וחיזוק הדמוקרטיה בישראל.

חדשות ועדכונים מח"כ בר-לב

load more hold SHIFT key to load all load all

כל הזכויות שמורות לעמר בר-לב 2014 ©