-- הדפסה ---
עמר בר-לב חבר הכנסת עמר בר-לב, מפלגת העבודה http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg [email protected] מפלגת העבודה

50 שנה ל"מסדר הלוחמים" ו-70 שנה להקמת המדינה

 אני שמח לשתף אתכם בדברים שנשאתי היום באירוע לפתיחת התערוכה ההיסטורית והמיוחדת 50/70 - מרסל ינקו מאייר את חיים חפר, במוזיאון ינקו דאדא בעין הוד

19/10/2017

הקשר של הוריי ושלנו, הילדים, לעין הוד ליווה את המשפחה שנים רבות. אמא ואבא היו חברים קרובים של איצ'ה ממבוש ואביבה, ממייסדי עין הוד, ואני זוכר היטב את הנסיעות בשבתות ובחגים לכאן, לא פעם עם יוסקה וזהבה יריב. 

איצ'ה, שכונה "מוכתר עין הוד", היה איש קטן גדול, איש חזון, ממקימי כפר האמנים, וכמובן מי שגם היה הרוח החיה מאחורי המוזיאון שהיום אנו נמצאים בין כתליו.

"מסדר הלוחמים" מתחבר אצלי אסוציאטיבית למסדר הנופלים, וכך גם האיורים של ינקו וכתבי חפר, שאינם עטופים, חרף המצופה, בהילת הניצחון של ששת הימים. דוגמת בקשת חפר "דווקא ביום החג" לזכור את "היום האפור של החיילים והמפקדים". 

רוב האיורים, וחלק מהכתיבה שבספר, נעשו עוד לפני מלחמת ששת הימים ועסקו בתקומתה של מדינת ישראל - שנים קשות של מאבק ואובדן ודם, הרחוקים מאד מהאופוריה של אלבומי הניצחון של ששת הימים, האופוריה המסנוורת של השנים שבאו אחרי המלחמה.

אבא שלי, חיים בר-לב, נכח כאן בהשקת הספר "מסדר הלוחמים" לפני 50 שנה באירוע חגיגי במיוחד לאלבום הנדיר והמהודר, שהיווה לכשעצמו הישג אמנותי מרשים. בכתבתו של אילן נחשון שהתפרסמה ב-5.10.68 ב"ידיעות אחרונות" על ההשקה, הכותרת הייתה "לוחמים מכבדים את מסדר הלוחמים".

החיבור הזה באותה תקופה, בין המובילים בביטחון למובילים באומנות התקיים לא רק במקאמות של חיים חפר ובאיוריו של ינקו שבספר, אלא בכלל בשיח התרבותי והחברתי של אותן השנים – והיווה דוגמה לקשר ההדוק שבין המדינה והרוח של אותו הדור. 

כולם נסובו סביב אותו השולחן – אנשי רוח, אמנים ושחקנים, לצד אנשי צבא ופוליטיקאים, אשר פעלו, כל אחד בכליו הוא, לעיצוב דמותה של המדינה.

הקשר הזה, בין אבא ואנשי צבא נוספים לבין חיים חפר ממבוש ואחרים, היה של חברות אמתית - והתבסס על הערכים המשותפים שחלקו במאבק על המדינה, ולא פחות על צביונה. 

סולם הערכים המשותף – שעיקרו היה הרצון והאומץ לפעול למען בניית בית לאומי לעם היהודי, לרקום כאן חברת מופת, שיתופית, שוויונית וצודקת – היה היעד המשותף. ערכי הסולידריות והרעות היו נר לרגליהם, וההצלחה נמדדה לא באמצעים כלכליים כי אם בעיקר ביכולת לתרום לאותו חזון משותף, ולראות את ישראל מתעצבת על פי החזון לו היו שותפים, מדינה המושתת על הערכים ההומאנים האוניברסאליים, אותם ערכים שהיהדות תרמה לעולם. 

מדינת ישראל של היום מאוד שונה מזו שהייתה אז, מדינה הנעה היום בין סגידה לעגל הזהב לבין רוח משיחית הפושה בקרב חלקים גדולים מהאליטות החדשות. 

במידה רבה, ניתקה עצמה המנהיגות הנוכחית מחזונם ההומאני של דור המייסדים וממאבקם העיקש, לא פעם ספוג בדם למימושו. דוגמה לכך נגלתה לעינינו רק לפני כשבועיים במבוכה, אם לא לומר בביזיון, סביב טקס האזכרה לחללי מלחמת יום הכיפורים, בו לא נכח אף נציג ממשלה, מקרה אחד המעיד לצערי במידה רבה על הכלל.

התקופה הנוכחית איננה קלה, אבל המורשת שבאה לידי ביטוי גם בתערוכה זו, מונחת לפיתחנו ועל כתפינו. 

על אף ואל מול ענייני היום-יום, המאבק על דמותה של מדינת ישראל עדיין לא תם, והוא מחייב אותנו לפעול – למען מדינת מופת, מדינה הומנית המכבדת את כלל אזרחיה, צודקת וסולידרית. לא לשקוט ולא לשתוק ובוודאי לא להרים ידיים עד שיחד, למרות הקשיים, נממש את החזון.

בתמונות עם: גברי בנאי, יואב מסר, מימי חפר ומיכאלה ינקו-מנדה. צילום: איציק בירן.

עוד פרסומים באתר בנושאים דומים
חבר הכנסת עמר בר-לב

חבר הכנסת עמר בר-לב (המחנה הציוני) חבר וועדת החוץ והביטחון בכנסת, יו"ר וועדת המשנה למוכנות צה"ל וביטחון שוטף, וממלא מקום בועדת הכספים. מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, מקים ויו"ר תנועת "אחרי!". ממייסדי תנועת "שלום עכשיו". ממייסדי חברת "איתוראן". פועל למען ביטחון ישראל, החזון הציוני ולמען צדק חברתי וחיזוק הדמוקרטיה בישראל.