עמר בר-לב חבר הכנסת עמר בר-לב, מפלגת העבודה http://omerbarlev.co.il http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg [email protected] מפלגת העבודה

מה תהיה החלטתו של הנשיא טראמפ והאם תהיה טובה לישראל?

ב-12 במאי, המועד בו הנשיא טראמפ ידווח לקונגרס על מידת עמידתה של איראן בהסכם הגרעין, תעמודנה בפניו שתי החלטות אפשריות: אחת טובה לישראל ושניה רעה. 

יציאת ארה"ב מהסכם הגרעין עם איראן רעה לישראל.

ב-12 במאי, המועד בו הנשיא טראמפ ידווח לקונגרס על מידת עמידתה של איראן בהסכם הגרעין, תעמודנה בפניו שתי החלטות אפשריות: אחת טובה לישראל ושניה רעה. 

ההחלטה הטובה היא החלטה של ארה"ב להטיל סנקציות כלכליות על איראן, בתגובה לכך שהאחרונה ממשיכה לפתח את תוכנית פיתוח הטילים הבליסטיים שלה, וזאת למרות החלטת מועצת הביטחון האוסרת זאת, ו/או בשל מדיניותה לשליחת זרועות התמנון של הטרור האיראני לכל קצוות המזה"ת - מהחמאס בעזה, דרך החיזבאללה בלבנון ועד לחות'ים בתימן. במקרה כזה, כמה ממדינות אירופה כבר הודיעו כי תצטרפנה לסנקציות אלו, מה שיגביר מאוד את האפקטיביות שלהן.

ההחלטה הרעה לישראל היא החלטה אמריקאית לצאת מההסכם. במקרה כזה, יתר החתומות על ההסכם - צרפת, אנגליה, גרמניה, רוסיה וסין, לא תצטרפנה לסנקציות (הן כבר הודיעו שמתנגדות ליציאה ולא תצטרפנה לארה"ב). בנוסף על-פי הכתוב בסעיף 36 להסכם, במקרה כזה - גם איראן לא תהיה מחוייבת לדבוק בו. במצב זה גם לא תוטלנה סנקציות על-ידי יתר המעצמות וגם איראן תוכל לחזור לפיתוח יכולתה הגרעינית. וכפי שכבר נאמר במקרה זה: הסכם רע עדיף על העדר הסכם.

זו דוגמא קלאסית כיצד יכול ראש הממשלה לפעול למען הגדלת ביטחונה של ישראל - לשכנע את הנשיא להטיל סנקציות על תוכנית הטילים אך לא לצאת מההסכם הקיים, או לפעול באופן פופוליסטי וראוותני - ולדרוש את יציאתה של ארה"ב מההסכם. את החלטתו של נתניהו באיזו דרך לבחור אנחנו כבר יודעים, מה תהיה החלטתו של הנשיא טראמפ? לשם כך נצטרך להמתין עוד מספר ימים.

Image may contain: 2 people, text

חבר הכנסת עמר בר-לב

חבר הכנסת עמר בר-לב (המחנה הציוני) חבר וועדת החוץ והביטחון בכנסת, יו"ר וועדת המשנה למוכנות צה"ל וביטחון שוטף, וממלא מקום בועדת הכספים. מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, מקים ויו"ר תנועת "אחרי!". ממייסדי תנועת "שלום עכשיו". ממייסדי חברת "איתוראן". פועל למען ביטחון ישראל, החזון הציוני ולמען צדק חברתי וחיזוק הדמוקרטיה בישראל.

חדשות ועדכונים מח"כ בר-לב

load more hold SHIFT key to load all load all

כל הזכויות שמורות לעמר בר-לב 2014 ©