עמר בר-לב חבר הכנסת עמר בר-לב, מפלגת העבודה http://omerbarlev.co.il http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg http://omerbarlev.co.il/images/banners/omer/omer-bar-lev.jpg [email protected] מפלגת העבודה

חוק השוויון בנטל - נתונים ועמדה מפורטת

ככלל, ח"כ בר-לב וכל סיעת העבודה תמכו ותומכים בעיקרון של גיוס החרדים והגדלת השוויון. יחד עם זאת, הביע ח"כ בר-לב את דעתו לאורך כל דיוני הוועדה לשוויון בנטל, כי החוק מיותר.

מתוך התכנית "סדר יום"

ככלל, ח"כ בר-לב וכל סיעת העבודה תמכו ותומכים בעיקרון של גיוס החרדים והגדלת השוויון. יחד עם זאת, הביע ח"כ בר-לב את דעתו לאורך כל דיוני הוועדה לשוויון בנטל, כי החוק מיותר. מספר החרדים שהתגייסו לצה"ל ב-2012 היה גדול ב- 13% ממספרם ב-2011. ב-2013 (שנה בה לא היה כל חוק) גדל מספר החרדים המשרתים ב- 28% לעומת 2012. המסקנה היא, שניתן היה להשיג את המטרה הכמותית המוגדרת בחוק, 3,000 מגויסים חרדים בשנת 2016, גם ללא החוק ובוודאי שללא העימות החריף והפופוליסטי שפרץ בין מפלגת 'יש עתיד' לחרדים שהביא לרגריסה.

מרגע שהממשלה קבעה שיהיה חוק, פעל ח"כ בר-לב ששימש כנציג מפלגת העבודה בוועדה לשוויון בנטל בכדי לשפר את נוסח החוק עצמו ולהפוך אותו לפחות לעומתי כך שלא יבלום את מגמת העלייה.

בר-לב טוען, כי גם אם לא יעמדו החרדים במכסות הגיוס ב-2016, סנקציות פליליות שישלחו רבבות חרדים לכלא, אינן כלי ריאלי והדבר ידוע לכל הצדדים. החוק בנוסח שאותו כפתה יש עתיד עוסק בסיסמא חסרת משמעות שלפיה בינואר 2017 כל החרדים יגויסו לצה"ל למעט 1,800. המשמעות היא שקרוב ל-20,000 חרדים יאלצו להתגייס לצה"ל, מספר גדול ולא סביר שאין ביכולתו של צה"ל להכיל. מנגד, אומרים החרדים שבמקרה כזה הם ילכו לכלא – תופעה שקשה לראות את החברה הישראלית עומדת בה כאשר קרוב ל -20,000 חרדים נשפטים ומושלכים לכלא. אפשר היה לתת מענה יותר חכם למצב זה, על ידי עידוד המגמה והגדלה הדרגתית של יעדי החוק ללא שימוש במונח חסר הפשר "סנקציות פליליות" ועל ידי בחינת השימוש בסנקציות כלכליות.

אחד הנושאים המרכזיים שאותם ניסה להוביל בר-לב במסגרת הצעת חוק השוויון בנטל הוא הגדלת משך השירות של בני ישיבות ההסדר ל-17 חודשים, נושא שנבלם על ידי נציגי הבית היהודי ולאחר מכן גם על ידי ועדת שרים לענייני חקיקה כשהובא כהצעת חוק פרטית.

בנוסף, החוק שהתקבל אף פוגע בנשים. במסגרת החקיקה, הוחלט שבעוד כשנתיים תינתן האפשרות לשר הביטחון להאריך את שירות הנשים בצה"ל. מדובר בבעיה משולשת. הראשונה היא שהנטל הזה ייפול רק על 57% מהנשים שמשרתות בעוד 43% מהנשים אינן מתגייסות, לרבות אלו המצהירות הצהרות דת כוזבות. השנייה היא, שתוספת כה מאסיבית של כוח אדם של נשים, לא תדרבן את צה"ל לפתוח עוד מסלולי גיוס לחרדים שיתגייסו. הבעיה השלישית היא בעיה עקרונית, אפשר לומר אפילו אידאולוגית. לא יתכן, שדווקא על הנשים המשרתות, שאין להן מפלגה כמו לבני ישיבות ההסדר, יכבידו את הנטל מבלי שהקואליציה מוכנה אפילו לכנס את הוועדה העוסקת בנושא הפטור מטעמי דת שהוקמה לפני למעלה מחצי שנה, אך מעולם לא כונסה בשל אינטרסים פוליטיים.

חבר הכנסת עמר בר-לב

חבר הכנסת עמר בר-לב (המחנה הציוני) חבר וועדת החוץ והביטחון בכנסת, יו"ר וועדת המשנה למוכנות צה"ל וביטחון שוטף, וממלא מקום בועדת הכספים. מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, מקים ויו"ר תנועת "אחרי!". ממייסדי תנועת "שלום עכשיו". ממייסדי חברת "איתוראן". פועל למען ביטחון ישראל, החזון הציוני ולמען צדק חברתי וחיזוק הדמוקרטיה בישראל.

חדשות ועדכונים מח"כ בר-לב

load more hold SHIFT key to load all load all

כל הזכויות שמורות לעמר בר-לב 2014 ©